1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Müteahhitle Sözleşmeyi Malik veya Malikler Yapar!

Posta gazetesi yazarı Tamer Heper, “Müteahhitle görüşmeye yan komşu da katılıyormuş” diyen okurunu cevaplıyor

Tamer Heper’in yazısı şöyle;

“Görüşmelere katılmanın yararı yok
Babamız emekli ikramiyesi ile bir arsa aldı. Sonradan bu yere bina yapıldı ama annemin adına, annemiz ev hanımı. Şimdi bu yerin müteahhide verilme ihtimali var. Ancak annemiz bir kızını, bir oğlunu koruyup kolluyor, biz iki kardeşi dışlıyor. Müteahhitle görüşmeye yan komşu da katılıyormuş, birlikte iki binanın yerine yeni apartman yapılacakmış. Bugün şimdiki binadan kira talep edebilir miyiz? Bu görüşmelere katılmak için ne yapabiliriz? Başka haklarımız nelerdir? • E. A.

Bugün arsa ve üzerinde yapılan bina annenizin. Dolayısı ile bugün için ne annenizin bu malına müdahale imkanınız var ne de bu yerden kira talep etme imkanınız var. Müteahhitle yapılan görüşmeye ise katılsanız bile müdahale imkanınız yok.

Zira müteahhitle sözleşmeyi malik veya malikler yapar. Bu olayda anladığım kadan ile iki malik var biri anneniz, diğeri de komşu binanın sahibi. Bu iki arsa üzerine bina inşa edilecek ise müteahhidin muhatabı bu iki kişi. Yani katılsanız da etkiniz olmayacak, dolayısı ile gizli kapaklı bir sözleşme yapmanın manası yok. Ancak belki ileride babanızın vefatından sonra bu yerin annenize bağış olarak babanız tarafından verildiğini ispatlayacak durumda olursanız bir dava söz konusu olabilecektir ama biliyorsunuz birileri yaşarken onların ölümüne bağlı olaylara ben, o kişi hayattayken pek sıcak bakmıyorum.”

Tamer Heper / POSTA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Müteahhitler Kentsel Dönüşüme Odaklandı

Son yıllarda Bursa gayrimenkul fuarlarlarıyla farklı bir ivme yakaladı.Türkiye geneli ortalaması yüzde 16 iken, Bursa’nın …