1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Gayrimenkul Sektörü “KDV” Krizinin Eşiğinde!

1 Haziran 2012’den sonra KDV artışını öngören düzenlemeye tepki gösteren sektör temsilcileri Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak kararı bekliyor. Temsilcilere göre KDV artışı inşaat sektörünü büyük oranda sekteye uğratacak

1 Haziran, 2011, 2012, 2013, adana, akfen, Ali Ağaoğlu, Bakanlar Kurulu, Çanakkale, Çengelköy, çocuk, emlak, Esenyurt, gyoder, Haber, Haberler, Haziran, iller bankası, istanbul, kdv, KDV Oranı, Kepez, KKTC, mağaza, Maliye Bakanı, Maltepe, Maslak, otel açılışı, oyun, proje, rusya, toki, türkiye, zam

Gayrimenkul sektörü, geçtiğimiz aylarda yeni KDV düzenlemesinin yarattığı belirsizlik nedeniyle büyük sıkıntıya düştü. Haziran 2012’den sonra alınan tüm konut ruhsatlarında satışların yeni KDV oranlarına göre yapılacak olması nedeniyle inşaat sektöründe büyük belirsiz yaşanıyor. Mevcut uygulamada 150 metrekare altına yüzde 1 KDV uygulanıyor, 150 metrekare üzerine yüzde 18. Maliye’nin yeni çalışması ise evin değerine göre yükselen KDV?oranına işaret ediyor. Ama bu konu henüz netlik kazanmadı. Bu ortam sektörün yeni proje hazırlıklarını olumsuz etkiliyor. İnşaat firmaları yeni proje satışlarına başlamak istiyor. Fakat tüm hazırlıklarını yapan firmalar konut almak isteyenlere KDV oranı konusunda ne diyeceğini bilemiyor.

Çünkü yeni KDV düzenlemesi hala netleşmedi. Bu da sektörün büyük bir krizin eşiğinde olduğunun sinyalini veriyor. Görüşüne başvurduğumuz temsilciler farklı görüşler dile getirse de yaşanan belirsizlikten şikayet ederken, KDV artışının konut fiyatlarına zam olarak yansıyacağı görüşündeler. Bu da doğal olarak konut satışlarını olumsuz etkileyecek ve piyasa bir darboğaza girecek…

Ali Ağaoğlu Ağaoğlu İnşaat Başkanı
‘Sektörü öldürmenİn bir anlamı yok’

Maslak’taki projesini satışa çıkarmaya hazırlanan Ali Ağaoğlu ise, bu projede ruhsatı 1 Haziran’dan önce aldıkları için yüzde 1 KDV’nin geçerli olacağını dile getirdi. Ağaoğlu, inşaat sektörü yükselirken bu tür uygulamaların maliyetleri artıracağını ve sıkıntı yaratacağının altını çizerek, “Sektörü öldürmenin anlamı yok” dedi. Bu gidişle sıkıntının ilerde daha da büyüyeceğini belirten Ağaoğlu, inşaatçıları sıkıntıya sokmadan bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Nazmi Durbakayım İNDER Başkanı
‘Uygulama 6 ay daha ertelensin’

Vatandaşın yeni projeden konut alırken ne kadar KDV ödeyeceğini bilmemesinin sıkıntılara yol açacağına işaret eden Durbakayım, İNDER olarak konuyla ilgili gelecek hafta toplantı yapacaklarını ve 1 Haziran 2012 tarihinin en az 6 ay ertelenmesini talep edeceklerini söyledi. Bu sayede sektöre en az hasar verecek çözüm önerisini bulmaya çalıştıklarını anlatan Durbakayım, “Fakat diş macunu tüpten çıktı. Bir daha girmez. KDV eskisi gibi olmaz” dedi.

Işık Gökkaya GYODER Başkanı
‘KDV yüzünden iki proje rafa kalktı’

KDV belirsizliği nedeniyle aynı anda genel müdürlüğünü yaptığı Yeşil GYO’nun 2 projeyi ertelediğini belirten Işık Gökkaya, “KDV belli olmadığı için maliyetlerimizi belirleyemiyoruz. Bu nedenle projeleri erteledik” dedi. KDV artışının en büyük etkisinin satışların azalması olarak kendini göstereceğini dile getiren Gökkaya, GYODER olarak konunun çözümü için Maliye Bakanı ile bir araya geleceklerini de söyledi.

İnanç Kabadayı Egeyapı Group Başkanı
‘Müşterilerimizi mağdur etmeyiz’

Kartal’da satışa çıkacakları projelerinde haziran ayından sonra ruhsat almaları nedeniyle KDV oranının belli olmadığını ifade eden İnanç Kabadayı, “Projenin ruhsatını yeni aldık. Yüzde 1, 5 veya 10’mu olacağını bilmiyoruz” dedi. KDV belirsizliğinin kendileri gibi yeni satışa çıkacak konut projelerini olumsuz etkileyeceğini anlatan Kabadayı, “fakat biz firma olarak müşteriyi mağdur etmeyeceğiz. Ne söylediysek öyle olacak, üzerimize düşen sorumluluğu alacağız” diye konuştu.

Ziya Yılmaz DAP Yapı Başkanı
‘Fiyatlara zam kaçınılmaz olur’

Sektörün genelinde KDV sıkıntısının hissedildiğini ifade eden Ziya Yılmaz, KDV artışının konut fiyatlarına zam olarak yansıyacağını söyledi. Bu durumun satış sıkıntısı olan firmaları etkileyeceğine vurgu yapan Yılmaz, “Kârlar yüksek değil ve sektör bu maliyeti, kaldıramaz. Zaten yüksek bulunan fiyatlara zam kaçınılmaz olur” diye konuştu. Yılmaz, inşaatta yaşanacak olumsuzlukların ekonomiyi de olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

Salih Kuzu Dekar DK Başkanı
‘Konut satışlarında gerileme yaşanır’

Çengelköy’deki yeni projesini cuma günü satışa çıkaracak olan Salih Kuzu da, projenin ruhsatını mayıs ayında almaları nedeniyle yeni düzenlemeye tabi olmayıp, 150 m2’nin altındaki konutları yüzde 1 KDV ile satabileceklerini söyledi. Fakat, Bakanlar Kurulu’ndan karar çıkmaması nedeniyle belirsizliğin sürdüğünü vurgulayan Kuzu, “Planlanan KDV artışıyla birlikte konut satışları yavaşlar. Uygulama maliyeti artırır ve fiyatlara da zam olarak yansır” dedi.

Süleyman Çetinsaya Artaş İnşaat Başkanı
‘EMLAK SektörÜNde kayıtdışılık artar’

Maslak’taki projeyi satışa hazırlayan Süleyman Çetinsaya, “KDV oranları belli olmadığı için bekliyoruz. Bu konunun netleşmesi gerekiyor” dedi. KDV artışının tüketicilere yansıyacağına işaret eden Çetinsaya, KDV artışıyla sektörde kayıtdışılığın da artacağına vurgu yaparak, “Son yıllarda konutları kayıt altına almayı başardık ama bu tür uygulamalar kayıtdığılığı artırır. Bu da, daha büyük kayıp anlamına gelir” diye konuştu.

GÜNÜN PROJESİ/Konakkale Bosphorus
TOKİ’nin hasılat şampiyonu Çanakkale’den çıktı

TOKİ’nin aylık icmal raporuna göre Ağustos ayı hasılat şampiyonu Konakkale Bosphorus oldu. Toplam 3 konutun satıldığı ve 827 bin 771 lira hasılatın elde edildiği Konakkale Bosphorus projesi Çanakkale’de hayata geçiriliyor. “Boğazına Kadar Manzara” sloganıyla lanse edilen Konakkale Bosphorus, Çanakkale’de Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) hasılat paylaşımı yöntemiyle yapılan ilk projesi olma özelliğini taşıyor.

Toplamda 237 konutun yer aldığı projede birçok farklı konut seçeneğine yer veriliyor. 47 bin 929 metrekare inşaat alanına sahip Konakkale Bosphorus’un arsa alanı ise 30 bin 815 metrekare. Her zevke ve ihtiyaca yanıt verecek şekilde tasarlanan Konakkale Bosphorus’da 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçeneklerinin yanı sıra 2+1, 3+1, 4+1 bahçeli dubleksler, teraslı daireler ve tripleks villalara kadar herkesin bütçesine uygun ve ihtiyacını karşılayabilecek çeşitliliği gösteriyor.

Bütün dairelerin deniz manzaralı olarak tasarlandığı projede peyzaj alanları, çocuk oyun alanları, oturma ve yürüyüş alanları, süs havuzu ve şelaleler gibi sosyal tesislere yer veriliyor.

Projede konutların dışında 8 adet ticari ünitenin de bulunması planlanıyor. İnşaatın Ekim 2011’de başladığı projenin tamamlanma tarihi ise Ağustos 2013 olarak belirtiliyor.

YAKIN PLAN
Yeri: Çanakkale Kepez Mevkii
Yapımcı fİrma: Makro-Torkam İş Ortaklığı
Teslİm tarİhİ: Ağustos 2013
Toplam konut sayısı: 237
Konut tİplerİ: 1+1- Tripleks Villa

Hangi daire kaç lira?
Tipi Alan(m2) Fiyatı
2+1 105-132 150.151–209.061
3+1 146-185 180.501–327.920
4+1 165-192 272.380-384.634

Ofislerde %50 peşine 24 ay vade seçeneği
Ofisim İstanbul’da yüzde 85’i biten ilk kulede kalan son ofisler sahiplerini bekliyor. Yüzde 50’si peşin ödemelerde faizsiz 24 ay vade ile satışa sunulan son ofislerde 110 metrekareden 860 metrekareye kadar büyüyebilen ofis alanlarının metrekare fiyatı 4 bin 950 lira ile 6 bin 500 lira arasında değişiyor.

Aralık 2012’de tamamlanması planlanan Ofisim İstanbul 22 kat ve 3 ayrı bloktan oluşuyor. 60 bin metrekarelik kapalı bir inşaat alanında, 15 bin metrekare arsa üzerinde 219 adet bağımsız bölümden oluşan projede, 16 adet mağaza da bulunuyor. İller Bankası, Özkartallar ve Yapı Yatırım işbirliğince hayata geçirilen proje, Maltepe’de yükseliyor.

Esenyurt’ta rezidanslara 143 bin TL değer biçti
Hasoğlu Yapı’nın Esenyurt’taki projesi olan Newista Residence’ta konut satışları devam ediyor. Projedeki stüdyoların fiyatları 143 bin liradan başlıyor. 4 bin 364 metrekare yeşil alanı bulunan projede, 864 konuta yer veriliyor. Stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 konut seçeneklerinden meydana gelen projenin toplam inşaat alanı 144 bin metrekare. Projede, 58 ile 3 bin 241 metrekare arasında değişen mağaza alternatifleri bulunuyor. Projede yüzme havuzu, fitness center, sauna, AVM üniteleri, ofis ve toplantı odaları yer alıyor.

3 blok halinde yükselen Newista Residence 19 ay sonra tamamlanarak teslim edilecek.

Hangi daire kaç lira?
Tipi Fiyat
1+0 143.000
1+1 137.000-224.000
2+1 231.000-324.000

Akfen GYO 13. otelini Adana’da hizmete açtı
‘Şehir otelciliği’ konseptiyle Türkiye ve Rusya’da büyümeyi hedefleyen Akfen GYO, tamamlamış olduğu projelere bir yenisini daha ekledi. 2011 yılında temeli atılan Ibis Otel Adana, 165 oda ve 330 yatak kapasitesiyle hizmet vermeye başladı.

Akfen GYO Genel Müdürü Orhan Gündüz, Ibis Otel Adana ile birlikte Akfen GYO’nun faaliyetteki otellerinin 10’u Türkiye’de, 2’si Rusya’da ve 1’i ise KKTC de olmak üzere toplam 13’e, oda sayısının 2 bin 314’e, yatak sayısının ise 4 bin 677’ye ulaştığını söyledi. Önümüzdeki 9 ay içinde 2’si Türkiye’de 1’i Rusya’da olmak üzere 3 Ibis otel açılışı daha planladıklarını ifade eden Gündüz, bugüne kadar tamamlanan oteller için 215 milyon Euro’yu aşkın yatırım yapıldığını belirtti.

Bolluca’daki 4. mahalle eylülde satışa çıkıyor
Neo Yapı’nın Bolluca’da temellerini attığı NeoGölpark İstanbul Evleri’nin 4. mahallesi eylülde satışa çıkıyor. Kişi başına düşen 450 metrekarelik yeşil alanı, Neo Yapı tarafından 120 bin ağaçla güçlendirilen yanı başındaki 2 bin dönümlük ormanıyla dikkatleri çeken projede, her biri farklı yaşam alanları sunan 7 mahalle yer alıyor. 1. mahallede yaşamın çoktan başladığı projede, 2. mahallenin ise sonbaharda teslim edilmesi planlanıyor.

Ortalama 590 metrekare bahçe içinde, müstakil 60 evden oluşan 3. mahallenin ise yüzde 80’i satıldı ve Kasım 2013’te sahiplerine teslim edilecek.

NeoGölpark İstanbul Evleri’nde, okul öncesi yaş grubuna hitap eden bir eğitim kurumu da Eylül 2012’de kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Yavuz Karaman/Milliyet EMLAK

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

TOKİ Konutlarına İpotek Yapılabilecek

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından satışı yapılan taşınmazlara, talep halinde banka veya TOKİ lehine ipotek …