1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İstanbul’dan Sonra En Çok Yeni Yatırımı Antalya Aldı!

Antalya’ya, yılın ilk 8 ayında gelen turist sayısı geçen yıla göre yüzde 2,9 azaldı, turizm alanında İstanbul’un ardından en çok yeni yatırımı Antalya aldı…

Akdeniz Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği, AKTOB, antalya turist sayısı, antalya turizm haberleri, antalya yatırımları, Avusturya, Danimarka, Fransa, Hollanda, istanbul yatırımları, İsveç, Polonya, ukrayna

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) verilerine göre, yılın 8 aylık döneminde Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 2,9 azaldı.

AKTOB’un Ar-Ge birimi tarafından hazırlanan ”Antalya Yabancı Ziyaretçi Verileri Bülteni”ne göre, yılın 8 aylık döneminde, Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yıla göre 7 milyon 569 binden 7 milyon 346 bine geriledi.

Potansiyelin yüksek olduğu ülkeler bazında Rusya’dan gelen turist sayısı 2 milyon 140 binden 2 milyon 109 bine düştü. Almanya’dan gelen turist sayısında ise yüzde 4 oranında artış yaşandı. Alman turist sayısı 1 milyon 819 bine ulaştı. İngiltere’den gelen turist sayısı ise yüzde 12,5 oranında düşüşle 292 bin kişi olarak gerçekleşti.

Hollanda, İsveç, Ukrayna, Fransa, Avusturya, Polonya ve Danimarka gibi Antalya’ya en fazla turist gönderen ülkelerin sayılarında da gerileme yaşandı.

Öte yandan, geçen yıl ciddi artış sağlanan ve 100 binin üzerine çıkan İran pazarında ise yüzde 45,6 oranında bir gerileme gerçekleşti. İsrail’den gelen ziyaretçi sayısı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 azaldı.

-İstanbul’un ardından en çok yeni yatırımı, Antalya aldı-

AKTOB ve Türkiye Otelciler Federasyonu’ndan (TÜROFED) yapılan yazılı açıklamaya göre, turizm alanındaki yeni yatırımlar bazında ilk sırada İstanbul, ikinci sırada da Antalya yer aldı. Bu iki ili ise Muğla, İzmir, Van, Adana, Diyarbakır, Hatay, Mardin, Denizli ve Trabzon izledi.

Turizm sektörü, 2012 yılının 7 aylık döneminde 35 bin yeni yatağı öngören 141 turizm yatırımı için 2 milyar 181 milyon liralık teşvik aldı. Yenileme, modernizasyon ve komple yeni yatırım gibi amaçlarla teşvik alan proje sayısı Ocak-Temmuz döneminde 161’e ulaştı.

Yapılacak yeni yatırımlarda en büyük payı yüzde 32,62 oranıyla 4 yıldızlı oteller, yüzde 29,08 oranıyla da 3 yıldızlı oteller alıyor. 5 yıldızlı oteller ile butik ve özel tesislerin toplamdan aldıkları payların da yüzde 15 dolayında olduğu belirlendi.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Otopark Sorunu İçin İNDER’den Çözüm Önerisi

İstanbul’daki trafik yoğunluğunun artarak devam etmesiyle birlikte ortaya çıkan otopark sorunu için İNDER (İstanbul İnşaatçılar …