1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir ev kiralamadan ya da satın almadan önce dikkat etmeniz gereken pek çok nokta var. Banyonun yeri, evin planı, apartmanın konumu gibi… Tabii en önemlisi de o evde sizden önce yaşayanların neden evden ayrıldıkları…

FUNDA CEYHAN / İçmimar ve Feng Shui Uzmanı

Çağımızdaki tüm olanaklara rağmen hala doğru evi satın almak veya kiralamak konusunda hata yapmanız mümkün. Bizlere o kadar çok şey sunuluyor ki, artık öncelik sırası konusunda net bir karar veremiyoruz. Bize sunulan evler, ki bunlar ister müstakil, ister bir apartman katı olsun, öylesine çok imkana sahip ki! Seçeneklerinizi unutup, kararlarınızı etkileyecek pek çok etmen ile karşılaşıyorsunuz. Salonu, manzarası, mutfağın büyüklüğü hoşunuza gidiyor. Bazen bir yaz geçirmek için kiralık bir yer buluyorsunuz, bazen bir mekanı neredeyse satın almak isteyecek kadar çok seviyorsunuz.

Fakat Feng Shui açısından değerlendirildiğinde size kısa veya uzun vadede zarar verebileceğini öğreniyorsunuz.

EVDE SIKINTI YARATABİLECEK ETKİLER

Peki ya öğrenemeden o evi satın alırsanız neler olur acaba?

Herhangi bir ev alırken çok severek ve neredeyse hiçbir sorun olmadığını düşünerek karar vermiş olabilirsiniz. Eğer sahip olduğunuz mekan ile aranız bu anlamda bozuk ise, çeşitli yol gösteren ve tedavi olabilecek yöntemler var elbette. Gelin adım adım, ev aldıktan sonra nelerden dolayı yanlış ev almış olabileceğinize, sonra da çözümlere bakalım…

1. Sizden önce oturan kişilerin büyük sıkıntılar çektiği için evi sattığını, satın aldıktan çok sonra öğrendiniz.

2. Evinizin alt ve üst katlarında mutsuz insanlar yaşıyor.

3. Yakında mezarlık olduğunu evi aldıktan sonra fark ettiniz.

4. Bir benzin istasyonu, trafo veya benzeri rahatsızlıklar veren bir yerin üzerinde ya da çok yakınında ev aldınız.

5. Tam da sizin binanızı sipsivri kenarı ile hedef almış bir başka binanın karşısında ev aldınız.

6. Evde yakın zaman önce bir ölüm olmuş olduğunu öğrendiniz.

7. Evi veya işyerini aldıktan sonra, sizden önceki kişi ya da kurumun battığı için mekanı terk ettiğini öğrendiniz.

8. Feng Shui’yi bilmiyordunuz ve evin tam ortasında tuvalet olmasının zararlarını sonradan öğrendiniz.

Bu ve benzeri bazı sıkıntılarınız varsa, öncelikle zarar potansiyellerini öğrenmelisiniz. Unutmayın ki, bu gibi bazı olaylar, yetersiz bilgilerle beslendiğinde çok büyük sorunlarmış gibi görünebilir.

Oysa evi mutlaka satmak mı gerekli, yoksa böyle de yaşanabilir mi?

Pek az ev için ‘mutlaka satılmalı’ deriz. Bazıları için ise, ‘buradan çıksanız iyi olur’ deriz. Bu durumda, tüm kötü etkilerine rağmen en büyük sıkıntımız, mekanına duygusal bağımlılık gösteren kişiliklerdir. Bu yüzden aslında hayatlarındaki sıkıntılara da bağımlılık göstermekte olduklarını bilmezler. Biz sıkıntıyı tespit edebiliriz. Ancak kişi, içindeki sorunlarına rağmen mekanı terk etmek istemeyebilir. Bu durumda kendinizle sahip olduklarınız adına yüzleşmeli ve sorunların kaynaklarını kabul etme yoluna gitmelisiniz.

Evi satın almadan önce nelere dikkat etmeli?

‘Eyvah yanlış ev aldım!’ diyorsanız, artık bu eve sahipsiniz demektir. Size tavsiyem bir Feng Shui uzmanından kısa da olsa bilgi ve destek almanızdır. Bu süreç desteğe ihtiyaç duyacağınız bir süreç olacaktır. Ama henüz evinizi almadı veya kiralamadıysanız, bilmeniz gereken temel şeyler var. Onları hatırlatmak isterim.

1 – Merkezinde tuvalet olan evleri kiralamayın veya satın almayın.

2 – Trafo veya benzeri manyetik etki alanlarına yakın bölgelerde ev almayın veya kiralamayın.

3 – Alt veya üst katında ağır veya orta ağır makinelerle iş yapılan daireleri tutmayın.

4 – Para köşesinde balkon olan katlarda paranızı tutmakta zorluk çekersiniz. Geleni harcamak zorunda kalabilirsiniz.

5 – Eğer sizden önce mekanda bir vefat olduğunu bile bile bir daire alıyor veya kiralıyorsanız, inançlarınıza göre bir dinsel tören düzenlemenizde ve onun enerjileriyle evin vedalaşmasını sağlamaya çalışmanızda fayda vardır.

6 – Mezarlık karşısında, çok yakınında bir binayı bile bile kiralamayın. Mezarlıklar, Yin alanlardır ancak yaşam geliştireceğiniz Yang alanlardır. Bu uyumsuzluğun sıkıntılarını zaman içinde çekmeye başlarsınız. Önermiyorum… Feng Shui’de Yin alanlar yaşam kuracağımız alanlar değildir.

7 – Sizden önceki kişiler, niyetlendiğiniz evi bir mutsuzluk veya maddi batış ile terk ettilerse, bu mekanın terk edilişiyle sizin daireyi tutmanız arasında uzun bir zaman geçmiş olmasına dikkat edin. Ve içeri girmeden önce enerjisel temizlik yapmanızda fayda var.

8 -Tam olarak binanıza yönelmiş bir köprü, ara veya ana yol varsa bu binada yaşamayı düşünmeyin. Yolun, köprünün veya benzeri herhangi bir oluşumun hedefi konumunda bir yer tutmayın. Yol ağızlarında, kavşaklarda yoğun enerji alanları vardır. Ev hayatı için uygun değildir.

9 -Birbirine yapışık binaların arasından daire almaktansa, etrafı ferah daireler ile ilgilenin.

10 – Kiralayacağınız veya satın alacağınız dairenin her iki tarafında ya da en az bir tarafında kendisinin iki katı kadar büyük bir başka binanın olmamasına özen gösterin. Bu ezici enerji blokajları yaratır.

GÜNEŞİN AÇILARINI TAKİP EDİN

11 – Binaların bodrum katına inin. Su deposu ve bu birikintilerini araştırın.

12 – Kiralayacağınız ya da satın alacağınız dairenin bulunduğu binayı, günün farklı saatlerinde ziyaret edin. Güneşin farklı açılarda bulunduğu zamanlarda mekanı görmelisiniz.

13 – Evin içindeki tuvalet sayısının sadece 1 adet olduğu evleri tercih edin. 2, hatta 3 çok fazla gider demektir.

14 – Oturacağınız dairenin aktif olarak gün içinde yaşayacağınız odalarının güneşin izlediği yol hattında olmasını sağlayın. Odalarınız bolca güneş almalı.

15 – Kiralayacağınız ya da satın alacağınız mekanın bir tarafının tamamen sağır olmamasına dikkat edin. Odalar sadece bir tarafa yığılı veya sadece bir cepheye bakıyor olmasın. Mümkünse kare veya dikdörtgen planlı bir kat tercih edin. Hatta katta tek daire her zaman en makbul olanıdır.

16 – Yatak odaları asansör ile bir duvara sahip evlere yaklaşmayın.

17 – Brülör veya benzeri cihazların hemen üzerindeki daireleri kiralamayın, satın almayın.

AKŞAM – PAZAR

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Mimar, Mühendis, Tekniker, Teknisyen İlanları – 31 Ocak 2013

ATAŞEHİR’deki gayrimenkul değerleme şirketine tecrübeli experler. dora@doradegerleme.com 0.530.143-95-08 ——————————————————————————– BÜYÜKÇEKMECE’DEKİ Firmamıza İnşaat Mühendisleri, Teknisyenleri Aranmaktadır. …