1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Bayrampaşa Cezaevi’nin Yeri Ne Olacak?

Ünlü konukları, isyanlar ve firarları ile anılan Bayrampaşa Cezaevi için tarihî bir karar alındı. 2008’de kapatılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen cezaevinin arsasına ne yapılacağı belli oldu.

2008’de kapatılan ve Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen cezaevinin arsasında 3 bin konut yükselecek. Depreme dayanıksız binalarda oturan 15 bin Bayrampaşalı, inşa edilecek sitelere yerleştirilecek.

Adalet Bakanlığı tarafından 2008’de boşaltılarak kapatılan Bayrampaşa Cezaevi ile ilgili önemli bir adım atıldı. 41 yıl boyunca hükümlü ve tutuklulara ev sahipliği yapan cezaevinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen arsasında imar değişikliği yapıldı. Daha önceki planlarda ‘kentsel dönüşüm’e yönelik depolama alanı olarak belirlenen 113 dönümlük arsada şimdi toplu konut inşa edilecek. Belediye Meclisi tarafından da onaylanan kararla bölgeye, depreme dayanıklı 3 bin konut yapılacak. Yerleşim için de deprem riski taşıyan binalarda yaşayan Bayrampaşalılara öncelik tanınacak.

1967 yılında bin 210 kişilik kapasiteyle açılan Bayrampaşa Cezaevi, kapatılmasına yakın yaklaşık 5 bin 500 tutuklu ve hükümlü ile rekor kırdı. Kurulduğu yıllarda neredeyse il dışında görülen cezaevi zamanla şehrin ortasında kaldı. 2008 yılında Adalet Bakanlığı’nın, ‘çağdaş standartlara uymayan kötü bir imaja sahip olan eski cezaevlerini kapatarak, tutuklu ve hükümlülerin yeni inşa edilen modern cezaevlerine taşınmasını’ öngören çalışmaları kapsamında kapatıldı. Cezaevi, son tutuklu ve hükümlüleri uluslararası standartlardaki Silivri Açık Ceza İnfaz Kurumu Kompleksi ile kent içindeki bazı cezaevlerine nakledilerek boşaltıldı. Boşaltılan cezaevinin yerine önce alışveriş merkezi yapılması planlanmıştı. Ancak İBB Meclisi, tarihî bir karar vererek alanda depreme dayanıklı konut yapılmasına karar verdi. İmar planı değişikliğine göre Bayrampaşa’da depreme dayanıksız binalarda oturan 15 bin kişi yeni yapılacak konutlara taşınacak.

İlçelerindeki binaların depreme dayanıksız olduğunu belirten Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, yıllarca yükünü çektikleri cezaevinin toplu konut alanına çevrilecek olmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nün imar değişikliği talep dilekçesinde de bölgesindeki yapıların performans puanının düşük olduğu kaydedildi. Dilekçede güvenilir olmayan binalardan aktarma yapılmasının hedeflendiği ifade edildi. Riskli durumdaki binaların yıkılmasıyla ortaya çıkacak alanların kamu yararına kullanılacağına işaret edilen dilekçede ilçe gelişimi ve ‘sürdürülebilir-ekolojik kentsel’ çevrenin sağlanacağı belirtildi.

Müdürlüğün talebini değerlendiren komisyon, 22 bin 372 parselin tamamını alarak 3 emsal inşaat izni verdi. Konut, ticaret, yeşil alan, sağlık tesisi, dinî tesis ve yolların yer alabileceği yeni plan değişikliğine göre bina yüksekliği serbest bırakılarak sağlık ve dinî tesisler emsal dışında tutuldu. Yaklaşık 3 bin konutun taşınması planlanan yerleşim alanında yeni bir şehir oluşturulması hedefleniyor.

ZAMAN

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418