1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Enerji Dostu Hastaneler Geliyor

Sağlık Bakanlığı, “Enerji dostu hastane” projelerini uygulamak üzere harekete geçti. Bakanlık hastanelerinde ısıtma, soğutma ve elektrik için daha az enerji sarf edilmesi planlanıyor.

enerji-dostu-hastaneler-geliyor

AA muhabirinin Sağlık Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, kurulacak şehir hastaneleri enerji verimliliği ön planda tutularak projelendirildi. Bu hastanelerde elektrik, ısıtma ve soğutma için enerji üretiminde aynı kaynağın kullanıldığı “trijenerasyon” adı verilen sistemle enerji tasarrufu sağlanacak.

TOKİ’nin yapacağı 250 ve üzerinde yatağı olanlarda kurulacak “kojenerasyon” denilen sisteme ise soğutma hariç elektrik ve ısıtma dahil olacak.

İki bakanlık işbirliği yapacak

Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının birlikte yürüteceği “Kamu-özel el ele enerji verimliliğine” kampanyasıyla da enerji dostu hastanelerin artırılması hedefleniyor.

Kampanya çerçevesinde Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde enerji verimliliği sağlanması amacıyla pilot proje uygulanması planlanıyor.

Etütleri tamamlanan hastanede aydınlanma, ısıtma, temizlik ve su kullanımında enerji kaybına yol açan unsurlar belirlendi. Bina yalıtımı, aydınlatma ve su tesisatında yapılacak düzenlemeler ve personelin eğitimiyle hastanenin sarf ettiği enerjinin en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İstanbul’da Konut Fiyatları Yüzde 30 Arttı

Toplam konut satışlarının yüzde 17’sinin gerçekleştiği İstanbul’da, ilk sekiz ayda 176 bin konut satışı gerçekleşti. …