1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Değerli Konut Vergisi’nde 15 Günlük İtiraz Süresi

Yeni vergi düzenlemesi, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye devam ediliyor. Değerli Konut Vergisi’nin 3 maddesi kabul edildi. Buna göre, evinin değeri 5 milyon ve üzeri olanlar 15 gün içinde itiraz edebilecek.

Konutunun değeri 5 milyon lira üzeri tespit edilen mülk sahipleri, ‘ek vergi’ye 15 gün içinde itiraz edebilecek.

Değerli Konut Vergisi’nin 3 maddesi daha TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Buna göre, değeri 5 milyon TL ve üzerinde olan mesken nitelikli taşınmazlar, tek tek tespit edilerek, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde ilan edilecek. Ardından mülk sahiplerine tebliğ edilecek.

Tebliğ tarihinden itibaren başlayan 15 günlük süre son derece kritik. Evinin değerinin sistemde fazla gösterildiğini düşünenlerin, bu 15 gün içinde itiraz hakkı var. İtirazlar, en geç 15 gün içinde sonuçlandırılacak.

15’inci günün sonuna kadar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne itiraz edilmeyen mesken nitelikli taşınmazın değeri ise kesinleşecek.

KİMLER ÖDEYECEK?

Değerli konut vergisini; konutların sahipleri, varsa kullanım hakkı sahipleri ödeyecek.

Konutta “paylı mülkiyet” varsa, ortaklar hisseleri oranında mükellef kabul edilecek.

Türkiye’de 35 ilde, değeri 5 milyon lira ve daha yüksek olan konut sayısının 150 bine yakın olduğu tahmin ediliyor.

Değerli konutta İstanbul başı çekerken, istanbul’u Muğla ve İzmir takip ediyor.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418