1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Çankaya’daki Dışişleri Konutu, Çelik Zırhla Kaplanacak!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve ailesinin kullandığı Çankaya’daki Dışişleri Konutu, çelik zırhla kaplanacak. Duvarlar, roket ve kurşun geçirmez olacak

Çankaya köşkü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Konutu

Ankara’nın 1071 rakımlı tepesi, önemli bir çalışmaya sahne olacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Dışişleri Bakanı olduğu dönemden bu yana kullandığı Dışişleri Konutu, zırhlanacak. Daha önceki dönemlerde peyderpey çelik zırhla kaplanan odalar, son teknolojiyle yeniden kaplanacak. Konutun mimari yapısına zarar vermeden kaplanacak zırhlar, kurşun ve roket geçirmez olacak.

SES İZOLASYONU
Gül’ün kulak rahatsızlığı da dikkate alınarak yapılacak zırh kaplama, ses izolasyonunu da sağlayacak. Böylece, konut dinlemelere karşı da korunmuş olacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görev süresi bitene kadar Dışişleri Konutu’nda kalacak. Bu arada 2009’da Çankaya Köşkü ile Dışişleri Bakanlığı arasında “Gül’ün görev süresi bitene kadar Dışişleri Konutu’nun Cumhurbaşkanlığı’na ait olmasına” ilişkin geçici protokol imzalandı.

PROTOKOL VAR…
Söz konusu protokolün imzalanmasını bizzat Gül istemişti. Yine protokol gereği, Dışişleri Konutu’nda çalışan personelin giderleri de Çankaya Köşkü bütçesine dahil edilmişti. Konutun mülkiyeti ise Dışişleri Bakanlığı’nda kalmıştı. Gül ve ailesinin ikamet etmesi için Pembe Köşk’te düşünülen tadilattan vazgeçilmiş, bunun yerine tarihi dokusuna hiç dokunmadan, oranın yaşayan bir müze olarak kalmasına karar verilmişti.

Takvim

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Lüksün, Şatafatın ve Boş Binaların Zirvesi: Arap Emirlikleri!

Abu Dabi ve Dubai lüks ve gösteriş konusunda yarışıyor. Bir de UNESCO’nun Arap âleminin başkenti …