1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Cumhurbaşkanı, 250 Odalı “Yavru Saray”a Taşındı

Bugüne kadar ikametgâh olarak Çankaya’daki Dışişleri Konutu’nu kullanan Erdoğan ailesi, geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız ‘250 odalı yeni ikametgâh’larına taşındı.

cumhurbaskani-250-odali-yavru-saraya-tasindi-1

Danıştay’ın verdiği ‘kaçak’ kararlarına rağmen yaklaşık bir yıldır çalışmalarını Saray’da sürdüren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, artık ikametgâh olarak da burayı kullanacak.

Bugüne kadar ikametgâh olarak Çankaya’daki Dışişleri Konutu’nu kullanan Erdoğan ailesi, geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız ‘250 odalı yeni ikametgâh’larına taşındı.

Sözcü gazetesinin haberine göre, yavru sarayın önü, içerisi görünmesin diye 5 metrelik duvarlarla çevrildi. Dışarıdan bakılınca, 3 katlı binanın sadece üst katı görünüyor.

2 bölümlü binanın, bir bölümünde Erdoğan’lar oturacak, diğer bölümünde misafirler ağırlanacak. Erdoğan, başbakanken Ankara Keçiören’de sıradan bir apartmanda oturuyordu. Cumhurbaşkanı olunca Çankaya’daki Dışişleri Konutu’na yerleşti. 2 hafta önce de kendisi için yaptırdığı Beştepe’deki konuta taşındı.

1150 odalı sarayın hemen yanında yer alan yavru sarayın 250 odası var. Ayrıca kasa dairesi, 104 metrekare kapalı havuz, 89 metrekare açık havuz, 153 metrekare mutfak, hobi salonu, fitness, hamam, fin hamamı, sinema, mescit, abdesthane, 2 tenis kortu ve acil tıp merkezi bulunuyor. Şatafatlı konutun, ne kadara mal olduğu ise henüz bilinmiyor.

Sadece mutfak 6.5 milyon

cumhurbaskani-250-odali-yavru-saraya-tasindi-2

MUTFAK ÖZEL TASARIM

Erdoğan ailesinin taşındığı konut 2 normal kat ile 2 bodrum kattan oluşuyor. Konutta “fitness center, masaj odaları, özel dekorasyon hamamlar, şok duşları, 80 metrekarelik 2 yüzme havuzu, jakuzi, sauna, özel dekorasyon buhar odaları, kar çeşmesi, buz çeşmesi, akvaryum, 600 metrekarelik mutfak, servis hizmetleri için özel kiler, 1800 metrekare büyüklüğünde bir de teras, tenis kortu, basketbol, voleybol ve halı saha gibi spor tesisleri” bulunuyor. Mimarlar Odası’na göre konutun sadece 600 metrekarelik özel tasarım mutfağının maliyeti 6.5 milyon TL.

MUTFAK İÇİNDE KEBAP MUTFAĞI

Mutfak ızgara kebap mutfağı, sıcak mutfak, soğuk mutfak, oda büyüklüğünde derin dondurucu, soğuk depolar ve servis hizmetleri için hazırlanan alanları barındırıyor.

19 KİŞİLİK SİNEMA

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Kaçak Konut” olarak adlandırdıkları yapı içerisinde 100 metrekareden büyük bir 19 kişilik özel sinema olduğunu ve bunun bedelinin 300 bin TL civarında olduğunu söyledi.

Kalem kalem masraf

* 600 m 2 mutfak: 6.5 milyon TL Havuz mekanik aksam maliyet: 225.000 TL
* Halıların metrekaresi: 300 TL l İpekli duvar kağıdı m2: 900 TL
* Tik ağacı kaplama m2: 1500 TL
* Yüksek güvenlikli kasa: 100.000 TL
* Sauna, spa hamam, jakuzi birim metrekare maliyeti: 9000 TL *
* Bizassa cam mozaik metrekaresi: 3000 TL

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Yalova Üniversitesi Kampüsü’nde İnşaat Yükseliyor!

Geçtiğimiz haftalarda temeli atılan Yalova Üniversitesi kampüsündeki ilk bina inşaatı hızla yükseliyor. Uzun süre TİGEM’deki …