Reklamı Kapat

VELUX, Geleceğin Aktif Ev’lerini yaratmayı Amaçlıyor!

Editör: SerMimar Tarih: 24 - Mart - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

VELUX, geleceğin Aktif Ev’lerini yaratmayı amaçlıyor!’Aktif Ev’ geleceğin sürdürülebilir bina ihtiyacını karşılayacak ve bu binalarda yaşayan insanların sağlık ile konforuna odaklanarak geliştirilecek yapılar anlamına geliyor

‘Aktif Ev’ yapılarının, yerel koşullarla uyum içinde olması, doğal kaynaklardan en yüksek düzeyde faydalanması ve CO2 salınımını minimuma indirecek şekilde tasarlanması planlanıyor.

Çevresel ve iklimsel olgularla bütünsel bir yapıda olan ve standartlara deneysel çalışmalarla yol gösteren ‘Aktif Ev’ tasarımının odak noktasında ise sağlık ve konfor yer alacak. Aktif Ev; ‘Enerji’, ‘İç Mekan İklimi’ ve ‘Çevre’ olmak üzere üç parametre arasında denge sağlayacak şekilde tasarlanacak ve inşa edilecek.

Enerji

Düşük enerji tüketimine odaklanan bir tasarıma sahip olan Aktif Ev; ısınma, sıcak su, havalandırma ve aydınlatma için kendi enerjisini üretecek. Aktif Ev’lerde, CO2 salınımını minimuma indirilmek amacıyla, enerjinin büyük bir kısmı yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanacak. Enerji tüketimini bütünsel bir yaklaşımla ele alan Aktif Ev’in konumu ve formu, güneş enerjisinden en fazla verim alacak şekilde tasarlanacak.

İç mekan iklimi

Sağlıklı ve konforlu iç mekan iklimine sahip olan ‘Aktif Ev’ gün ışığı ve doğal havalandırmayı en verimli düzeyde kullanacak. Söz konusu yapı, sürdürülebilir ve doğal malzemelerle üretilecek. Değişen ihtiyaçlara hemen uyum sağlayabilecek şekilde tasarlanacak olan Aktif Ev, pencerelerin stratejik oranlamaları ve konumlanmaları ile en verimli düzeye gün ışığından faydalanacak. Aktif Ev, akıllı kontrol sistemleri aracılığıyla sıcak günlerde gölgelemeyi dinamik bir eleman olarak kullanacak ve ihtiyaç duyulduğunda doğal havalandırmayı devreye sokacak.

Çevre

Bulunduğu bölgenin konumu, buna bağlı olarak yerelin özellikleri ve iklim koşulları dikkate alınarak tasarlanacak olan ‘Aktif Ev’ yapı biçimleri ve peyzaj unsurları ile yakın ilişki içinde olacak. Aktif Ev’in enerji seçenekleri yerel enerji kaynaklarına, güneş ve rüzgar gibi iklimsel faktörlere göre tercih edilecek. Gün ışığı ve manzaranın kapsamlı kullanımı, iyi şekilde değerlendirilmiş bina iskeleti ve dış cephe elemanları, çevre ile bina arasında karşılıklı bir etkileşim yaratacak.

Bu yaklaşımla tasarlanan ‘Model Evler’

‘Aktif Ev’ yaklaşımı kapsamında ‘Model Home 2020’ projesini başlatan VELUX, bu projeyle bugünün ürünlerinin kullanıldığı, AB yasalarıyla uyumlu geleceğin Aktif Ev’lerini yaratmayı amaçlıyor. Söz konusu proje VELUX’ün sürdürülebilir bina geliştirme stratejisinin bir parçası… 2020 senesinde enerji verimliliğine sahip, nötr karbon yapıda, iç mekan iklimini gün ışığı ve doğal havalandırmadan faydalanan sağlıklı evlerde yaşayıp, ofislerde çalışacağımızı ön gören VELUX, proje kapsamında 2009-2011 yılları arasında beş farklı ülkede, altı deneysel aktif ev inşa ediyor.

Aktif Ev 1: Home for Life
Aurhus, Danimarka

Model Home 2020 projesinin ilk çalışması 2009 yılında tamamlanan ‘Home for Life’, geleceğin ‘enerji makinesi’ olarak nitelendiriliyor. Proje, ‘Green Good Design
Award 2010’un da sahibi…

Aktif Ev 2: Green Lighthouse
Kopenhag, Danimarka

Sürdürülebilir bina teknolojilerine ışık tutan Green Lighthouse, 2009 yılının sonlarında tamamlandı ve Kopenhag’da düzenlenen UN Climate Change Conference (COP 15) – AB İklim Konferansı kapsamında ziyarete açıldı. Kopenhag Üniversitesi, Danimarka Üniversitesi ve Kopenhag Belediyesi işbirliği ile hayata geçen bu proje yenilikçi tasarımıyla enerji verimliliği, mimari kalite, sağlıklı iç mekan iklimi yaratımı ve gün ışığından verimli bir şekilde yararlanma gibi temel unsurları bir araya getiriyor.

Green Lighthouse, Kopenhag Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi’nin toplantı salonları, fakülte ofisleri ve öğrenci hizmet alanlarından oluşuyor.

Aktif Ev 3: Sunlighthouse
Pressbaum, Avusturya

2010 yılının sonlarında tamamlanan Sunlighthouse, Avusturya’nın ilk sıfır karbon evi unvanına sahip. Ormanlık ve dağlık bir bölgede konumlandırılan yapının eğimli çatısı ve diğer ilginç mimari unsurları güneşin avantajlarından üst düzeyde faydalanmayı mümkün kılıyor.

Aktif Ev 4: LichtAktiv Haus
Hamburg, Almanya

2010 yılı sonlarında tamamlanan LichtAktiv Haus projesi, eşsiz bir renovasyon örneği. Proje kapsamında Hamburg’un Wilhemsburg bölgesindeki bulunan geleneksel bir yapı, enerji verimliliği göz önünde bulundurularak renove edilmiş sonuçta konforlu ve modern yaşam alanı yaratılmış. 1950lere ait bu ev, solar enerji, pek çok düşey pencere ve çatı penceresi ile geleceğin sıfır karbon evine dönüştürüldü.

2011 VELUX Aktif Ev projeleri

Model Home 2020 projesi kapsamında son iki proje İngiltere ve Fransa’da 2011 yılı içinde gerçekleştiriliyor.

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje