1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Faturaları Düşürmek İçin Önerilen Bazı Yöntemler

Kış mevsiminde tasarruflu ısınma yöntemleri hakkında bilgi veren uzmanlar, doğru tedbirlerle ısınma masraflarının düşürülmesinin mümkün olduğunu belirterek önerilerini paylaştı.

Evin ısısını artırırken fatura bedelini düşürerek enerji tasarrufu sağlamanın püf noktaları hakkında bilgi veren ERT Mekanik CEO’su A. Eralp Ertürk, doğru tedbirlerin alınması halinde ısıtma maliyetini yüzde 30’a kadar düşürmenin mümkün olduğunu söyledi.

Isıtma sistemlerinin kontrolü ve bakımı konusunda; bu sene soğukların biraz daha geç tarihte ülkemizde hissedilmeye başladığından, aralık ayı içerisinde de bakım konusunda geç kalınmadığını belirten Ertürk, “Sert soğuklar bastırmadan önce kalorifer, kombi, radyatör ve klima gibi ısıtma araçlarının bakım, temizlik ve kontrollerini bir an önce yaptırmakta fayda var.” dedi.

“Enerji tasarrufu için kombiyi kapatmayın”

Ortam sıcaklığını sabitleme olanağı veren araçlarda bu özelliğin kullanılmasının çok önemli olduğunu kaydeden Ertürk, “Kombi, kat kaloriferi, termostat ve klima gibi, ortam sıcaklığını sabitleyen cihazlarla oda sıcaklığının sabit tutulması ciddi bir enerji tasarrufu sağlar. Hatta mümkünse, olması gereken sıcaklıklardan 1-2 derece daha az sıcaklığı sabitlemek, enerji tasarrufunu artırabilir. Çünkü düşürülen her 1 derece, yüzde 5 enerji tasarrufu olarak bize geri döner. Kombiyi kapatıp açmak yerine, sürekli açık tutarak, evde olmadığınız zamanlarda ısıyı minimum oranlarda sabitlemek evinizde daha konforlu bir ortam sağlamanıza hem de tasarruf etmenize katkıda bulunacaktır” diye konuştu.

“Eşyaların konumlandırılmasına dikkat edin”

Ertürk, “İster merkezi sistem ister kombi olsun, radyatörlerin konumu ve fonksiyonu da tasarrufta önemli yer tutar” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eşyaların konumlandırılması enerji tüketimini etkiliyor. Mobilyalar dış duvardan uzak olmalıdır. Radyatörlerin önüne mobilya konulması ısının odaya dağılmasını önleyebilir. Aksi yönde, radyatörlerin arkasındaki duvarlara radyatör arkalığı denilen alüminyum yansıtıcılar konması da radyatörün duvarı ısıtmasının önüne geçerek ısının oda içine dağılmasını sağlar. Ayrıca radyatörlerin önü perde, örtü ve aksesuarlarla kapatılmamalıdır. Çünkü önü açık olan radyatörlerden gelen sıcaklık daha rahat yayılacak ve evinizi daha çabuk ısıtacaktır.”

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Ardahan’da İnşaatlara Beton Atma Yasağı!

Ardahan’da inşaatlara 1 Kasım tarihinden itibaren beton atılmasının yasaklandığı bildirildi. Ardahan Çevre ve Şehircilik İl …