Reklamı Kapat

Türk Müteahhit, Venezuella’da Petrole Karşılık Konut Yapacak!

Editör: SerMimar Tarih: 24 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Bir Türk firması, Venezuella’da konut yapmak için Eximbank’a başvurdu. Bankadan 50 milyon dolarlık kredi almak için başvuran firmanın, bu parayla orta sınıfa hitaben 1000 konut ya da sosyal amaçlı 2000 konut yapabileceği hesaplandı

Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, ismini vermediği bir Türk firmasının Venezuela’da konut yapmak için 50 milyon dolarlık ülke kredisi başvurusunda bulunduğunu açıkladı. Kaplan bu haberi Türkiye Müteahhitler Birliği’nin öğle yemeğinde duyurdu. Sharaton Oteli’nde yapılan ‘Gündem Toplantısına’ konuk olan Kaplan’ın bu haberi salondaki müteahhitleri heyecanlandırdı. Müteahhitler, “Venezuela’da konut Türkiye’nin açacağı ülke kredisiyle yapılacaksa hepimiz talip oluruz. Bu durumda gidecek firma ihaleyle belirlenmeli” dediler.

Eximbank’ın ülke kredisi modelinde kredi firmaya değil, yatırımın yapılacağı ülkeye açılıyor. Krediyi alan ülke, Türkiye’nin verdiği parayla Türk firmasına yatırımı yaptırıyor. İş bitiminde, krediyi alan ülke borcunu Eximbank’a geri ödüyor. İşi yapan firma hak edişlerinin ödenmesi konusunda hiçbir risk yaşamıyor. Çünkü iş tamamlandıkça ödemeyi Türk Eximbank’ı yapıyor. Kredinin borçlu ülke tarafından geri ödenmemesi halinde ise risk tamamen Eximbank’a kalıyor.

2 MİLYON KONUT AÇIĞINI PETROLLE ÇÖZME FORMÜLÜ
Eximbank’ın Venezuella’ya ülke kredisi açması durumunda, ödemenin de petrolle yapılabileceği belirtiliyor. Venezuella, ilk etapta 350 bin, orta vadede 2 milyon olan konut açığını petrol karşılığı ödeme formülüyle çözmeyi planlıyor. Bunun için Türkiye’ye teklifte bulunan Venezuella hükümeti, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile görüşmelerde bulunmuştu.

Libya ve Suriye’deki gelişmeler nedeniyle moralleri bozulan müteahhitler, agresif bir şekilde yeni pazar arayışında olduklarını belirttiler. Eximbank Genel Müdürü’nün Venezuella duyurusu ile heyecanlanan müteahhitler, ülke kredisi ve ülke riski sigortası programı ile Venezuella’da rahatlıkla iş üstlenebileceklerini vurguladılar.

Genel Müdür Kaplan, konuşmasında “Başka Libya’ların olmayacağını kimse garanti edemez. O nedenle müteahhitlerle iyi bir istişare yapmamız gerekiyor. Ülke riski sigortasına bir an önce başlamalıyız” dedi. Kaplan, firmaların kur riskinden koruyan programlara bile ilgisiz olduklarını söyledi.

Hürriyet/Aysel ALP

Aranan Kelimeler:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje