1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Chavez’in Türkiye’ye Müthiş Çağrısı Yanıtsız Kaldı

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, 2011 yılında 2 milyon konuta ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Petrol burada, sizin. Acil olarak TOKİ’ye ihtiyacımız var” demişti.

chavezin-turkiyeye-muthis-cagrisi-yanitsiz-kaldi

Chavez, “Petrol burada, sizin. 2 milyon konuta ihtiyacımız var. TOKİ’yi acil olarak Venezüella’ya bekliyoruz. Seçeceğiniz iyi müteahhitlerle burada bir an önce iş yapmanızı bekliyoruz” demişti.

Dünyanın en büyük petrol üreticileri arasında ilk 5’te yer alan Venezüella’da petrol konusunda 2 milyar dolardan başlayan ve 20 milyar dolara kadar varan bir yatırım yapma ve o yatırımdan kâr etme imkanı bulunduğunu belirten Bakan Yıldız, “Yaklaşık 2 milyon adet konuta ihtiyaçları var. Devlet Başkanı halkının ihtiyaçlarını karşılamak istiyor. Bizden de konut yapımına katkı vermemizi bekliyor” diye konuşmuştu..

O yıllarda TOKİ Başkanlığı yapan Erdoğan Bayraktar ise ‘Talimat gelsin, hemen gideriz’ demişti.

Ancak, Chavez’in sağlık durumundaki olmusuz gelişmeler, bu ortaklık çağrısının bir sonraki adımını getiremedi.

TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ, MEKTUP YAZARAK CHAVEZ’E YAPTIĞININ YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ

Chavez’in bu teklifi sonrası, Türkiye Komünist Partisi, bir mektup yazarak, Venezüella liderine ‘uyarı’ göndermişti.

Mektupta özetle şu ifadeler yer almıştı:

Venezuela halkının ihtiyaçlarını en uygun biçimde karşılamak amacıyla Türk müteahhitleri konut açığını kapatmaya davet etmesinden herhangi bir hoşnutsuzluk duymadığımızı bildirmek isteriz.

Bakan Yıldız’ın, “alternatif yaşam alanları oluşturulduğu”, “gecekondudaki tapusuz yaşama karşılık, kanuna uygun, tapulu, imkanları daha fazla yerler gösterildiğinde, halkın kendi isteğiyle buralara geçtiği” yanıtını verdiğini belirtmiştir.

AKP iktidarı döneminde TOKİ tarafından 500 bini aşkın konut inşa edilmiş, bunlar üzerinden müteahhitlere 100 milyar doları aşkın bir gelir yaratıldığı tahmin edilmektedir. Venezuela’da yapılan görüşmenin ardından bu müteahhitlerin bazılarının gazetelere verdikleri demeçlerden, iştahlarının bir kez daha kabardığı anlaşılmaktadır.

Türkiye’nin son yıllarda izlediği dış politika ABD ve Avrupa Birliği emperyalizminin çıkarlarıyla çatışmaya değil, aksine bu çıkarların Orta Doğu, Kafkasya, Balkanlar ve Güneydoğu Akdeniz bölgelerinde güçlendirilmesine dayanmaktadır.

‘Başbakanınızı çok seviyorum. Çünkü hep fakirlerle birlikte… Onlardan kendisini hiç ayırmıyor’ dedi bizim heyete…” şeklindeki ifadeleri yer almaktadır. Kuşkusuz, bu sözleri söyleyip söylemediğinizden emin olamayacağımız gibi, diplomatik nezaket gereği sarf edilen sözlere gereğinden fazla anlam yüklenmesini de doğru bulmayız.

HABER 7

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Pandemi ve Deprem Bodrum’da Ev Kiralarını 2 Katına Çıkardı

Muğla’nın turizm cenneti ilçesi Bodrum’da corona virüs salgını ve deprem korkusu yaşayanların büyükşehirlerden kaçarak ilçeye …