1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Bayraktar: İstenmeyen Yer Dönüşmeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, istenmeyen hiçbir yerde kentsel dönüşüm yapmayacaklarını söyledi.

bayraktar-istenmeyen-yer-donusmeyecek

Kentsel dönüşüm kapsamında gönüllülük, razı olmak, hazırlıklı belediyeler gibi sloganlar kullandıklarını belirten Bakan Bayraktar, “Bu kapsamda 18 ay 600 lira kira yardımı yapıyoruz. Evini yenilemek isteyenin 100 bin liraya kadar aldığı kredinin yarısını bakanlık olarak biz veriyoruz. İmar, ruhsat, harç, vergi ve KDV’den tamamen muaf. Biz bu kadar kolaylıklar yapmışken diyoruz ki talep olsun bizde talep doğrultusunda iş yapalım. İstenmeyen yerde kentsel dönüşüm yapmıyoruz.” diye konuştu.

Danıştay Başkanlığı Yüksek Yargı Kurumlarının Avrupa Standartları Bakımından Rollerinin Güçlendirilmesi Ortak Projesi kapsamında Çevre Hukuku ve Kentsel Dönüşüm Konferansı düzenledi. Konferansa Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Danıştay Başkanı Hüseyin karakullukçu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve birçok davetli katıldı. Kentlerin insanların hizmetine daha modern ve daha korunabilir şekilde nasıl yapılabileceği hususunda görüş alış verişi yapmak için bu konferansı düzenlediklerini belirten Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, “Belediyelerimiz, TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hep birlikte koordineli hareket ederek insanın daha iyi ve modern kentlerde yaşayabilmesi için çalışmalar yapıyor. Bu konferanslar yasama, yürütme ve yargıyı bir araya getirerek daha iyiyi nasıl yaparız diye bir düşüncemiz var.” diye konuştu.

Kentsel dönüşümün vatan eksenlik bir mesele olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Bu iş insanların can hakkını, yaşama hakkını öne alan eksenine koyan vitrinine koyan bir meseledir. Burada bir kişilerin devletin siyasi iradenin yada bu iş ile uğraşanların kendi kaidesini oluşturanların dışında illegal bir şekilde rant elde etmesi kefen sonucudur. Böyle bir şeyi insan olan izanı olan birinin düşünmesi kesinlikle söz konusu değildir. Devlet sosyal devlet olmak zorunda anayasa ve yasalar bize böyle emrediyor.” şeklinde konuştu.

DÖNÜŞÜM YASASININ ANA GAYESİ CAN KURTARMAK

Türkiye’yi afet riskinden arındırmak için bir seferberlik gerektiğini belirten Erdoğan Bayraktar, “Bu konuda herkese ihtiyacımız var. Başta yargıya. Sosyolog, mimar, mühendis, hukuk, işletme alanında çalışan olmak üzere herkese ihtiyacımız var. Bu işle ilgili tüm aktörlere ihtiyacımız var. Haksızlıklar olmayacak mı? Ormanda yol açacaksınız çam devirmeyeceksiniz. Bu kadar büyük bir iş yapacaksınız hata yapmayacaksınız. Deprem ve afet karşınında dermanı olmayan evleri yenilemek yıkmak istiyoruz. Yasanın ruhu mesajı insanlara ev yapmaktan öte insanların canını kurtarmak pahasına bir deprem karşısında yıkacak ev bulmasın. Yasanın ana gayesi bu.” dedi.

İstenmeyen hiçbir yerde kentsel dönüşüm yapmayacaklarını ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti:

“Çünkü ajitasyon oluyor. Açık gözler fırsatçılar bu işin önüne engel koyuyor. Bizde sloganımızda dedik ki gönüllüler, razılar, başarılı ve hazırlıklı belediyeler neredeyse bir orada yer alacağız. Biz bu kapsamda 18 ay 600 lira kira yardımı yapıyoruz. Evini yenilemek isteyenin 100 bin liraya kadar aldığı kredinin yarısını bakanlık olarak biz veriyoruz. Eğer kişi müteahhitle anlaşmışsa kredinin diğer faizini de o verecek yani vatandaş çektiği kredi ile ilgili faiz yükünden kurtuluyor. İmar, ruhsat, harç, vergi ve KDV’den tamamen muaf. Biz bu kadar kolaylıklar yapmışken diyoruz ki talep olsun bizde talep doğrultusunda iş yapalım. Bize bir takım yerlerden kentsel dönüşüm yapıyorsunuz yapmayın rantsal dönüşüm yapıyorsunuz diyenlere sesleniyoruz. Bizde diyoruz ki yapmıyoruz. Nerede yapıyoruz. Vatandaş kendi evinin riskli olduğunu düşünüyorsa lisanlı kuruluşlara başvuruyor. Oradan belge alıyor. O da yetmiyor üniversiteden 4 hoca, bakanlığımızda yetkili 3 kişi olmak üzere 7 kişilik bir üst kurul inceleyecek. Her lisanlı kuruluşun verdiği riskli yapı kesin risklidir diye bir şey yok. O belge alındıktan sonra tebligat yapılacak gereli incelemenin ardından sonra gerçekten riskli ise o binayı belediye, valilik veya bakanlık yıkmak zorunda.”

Kaynak: CİHAN

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

‘İmar Barışı’ Resmi Gazete’de Yayımlandı (Yapı Kayıt Belgesi Düzenlemesi)

Kamuoyunda “İmar Barışı” olarak bilinen, 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen Yapı …