1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Türk Müteahhitler Devler Liginde!

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları arasında Türkiye’den 40 firma yer aldı. ‘En Büyük 250 Uluslararası Müteahhit’ listesindeki 40 firmayla Türkiye, ikinci sıradaki yerini korudu. Firmaların pazar payı da arttı

turk-muteahhitler-devler-liginde

Türk müteahhitler uluslarası alanda da adından söz ettiriyor. Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record’un (ENR) müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde, 2015 yılında 40 Türk firması yer aldı. Bu listeye 2014 yılında ise 42 firma girmişti.

Listede, 40. sırada yer alan Polimeks, Türk firmalar arasında birinci sırada bulunuyor. Polimeks’i sırasıyla Rönesans, ENKA, TAV ve Ant Yapı takip ediyor. Yapı merkezi 6. sırada yer alırken, ardından Nata, Çalık, Tekfen ve Yüksel geliyor. Yurtiçinde de önemli projeler üstlenen Limak, Mapa, Kuzu, Doğuş Nurol, Gama, STFA, Cengiz, IC İçtaş da üst sıralarda bulunuyor.

Bu sayı ile Türkiye, 65 firma ile listede birinci sırada yer alan Çin’in ardından dünyada ikinci sıradaki yerini korudu. Üçüncü sırada 39 firma ile ABD bulunuyor.

İstikrar arayışı

ENR’ın ‘İstikrarlı Pazarlar Aranıyor’ başlıklı bültenin açılışında küresel inşaat sektörüne ilişkin kaygılarını şöyle anlatıyor: “Çeşitli bölgelerdeki siyasi ve ekonomik belirsizlik, küresel firmaların sahip olduğu pazarları sarsıyor. Listede yer alan firmaların büyüklüğü, kendi ülkelerinin dışında, uluslararası ticaretteki varlıklarının da ölçütü oluyor.

Birçok büyük firma, geçtiğimiz yıl sert dalgalanmalarla karşılaştı. Önümüzdeki döneme yönelik güvenilir pazarlar yaratmak için çalışıyorlar.”

Pazar payları ARTtı

Uluslararası müteahhitlik pazarının art arda iki yıl gerileme gösterdiği konjonktürde, Türk müteahhitlik firmalarının yurtdışında gösterdiği performans arttı. ENR listesindeki Türk firmalarının toplam pazar payı 2013 yılında yüzde 3.8 iken 2014 yılında yüzde 4.3 oldu, 2015 yılında ise yüzde 4.6 olarak gerçekleşti. Çin 65 firma ve toplam pazardan aldığı yüzde 19.3’lük pay ile en büyük pazar payına sahip olurken, İspanya’nın pazar payı yüzde 13.1’den yüzde 12.3’e gerilemiş durumda. ABD’nin 39 firmasının pazar payı ise dünya genelinde yüzde 11.4’den yüzde 9.7’ye geriledi.

Bu dönemde küresel konjonktürde ve risk iştahında izlenen dalgalanmalarla, küresel ekonomik belirsizlikten en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan uluslararası inşaat sektöründeki etkinin arttığı ifade edildi.

Çin ekonomisi eksenli endişeler, küresel likidite koşullarında beklenen sıkılaşma ve sert gerileme trendini sürdüren emtia fiyatlarının da etkisiyle, ‘En Büyük 250 Uluslararası İnşaat Firması’nın pazar büyüklüğü, 2013 yılında 544 milyar dolarken, 2014 yılında yüzde 4.1 azalarak 521.2 milyar dolara indi, pazar 2015 yılında tekrar yüzde 4.1 azalarak 500.1 milyar dolara geriledi.

‘Kayda değer başarı’

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ise, ENR listesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Geçtiğimiz dönemde jeopolitik riskler artmış, düşen enerji fiyatları nedeniyle enerji ihracatçısı ülkelerde gerçekleştirilen yatırımlar ivme kaybetmiştir. En büyük pazarlarımızdaki olumsuz gelişmelere ve küresel konjonktürdeki belirsizliğe karşın firmalarımızın toplam gelirden aldığı payı yükseltmiş olmaları kayda değer bir başarıdır.

Uluslararası finansman koşullarının gittikçe güçleştiği bu dönemde, mevcut ve yeni pazarlara yönelik finansman temini konusunda Türk Eximbank’ın ve hükümetimizin uygulamaya koyacağı Varlık Fonu gibi yeni enstrümanların desteğinin yanı sıra uluslararası kuruluşlarla işbirliğinin güçlendirilmesi önemlidir” diye konuştu.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

TAV İnşaat Dünyanın En İyisi Seçildi

TAV İnşaat’ın Medine’de hayata geçirdiği Prens Muhammed Bin Abdülaziz Havalimanı Projesi, havalimanı inşaatı kategorisinde dünyanın …