Reklamı Kapat

Kadıköy’deki Rant Paralel’i Zengin Edecek

Editör: SerMimar Tarih: 19 - Nisan - 2016
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İstanbul Kadıköy’de kentsel dönüşüm ihalelerinde aslan payının Paralel Yapı’nın en önemli destekçilerinden Gaziantepli Nakıpoğlu Ailesi’ne verildiği ortaya çıktı. Naksan Holding şirketlerinden Paralel İnşaat, CHP’li belediyenin sağladığı imkanlarla, FETÖ’nün en önemli finans kaynağı haline geldi

kadikoydeki-rant-paraleli-zengin-edecek-1

Paralel Yapı’nın elebaşı Fethullah Gülen’e yakın isimlerden Nakıpoğlu Ailesi’ne ait Naksan Holding kuruluşu olan Paralel İnşaat, Gaziantep’teki vurgundan sonra şimdi de gözünü İstanbul Kadıköy’deki kentsel dönüşüme dikti. Daha önce Gaziantep’te ‘Yurt yapacağız’ diyerek metrekaresini 6 TL’den aldığı araziye, metrekaresi 4.000 TL olan 3 bin 400 lüks konut inşa eden ve buradan milyonlarca liralık rant kazanan Paralel İnşaat, şimdide rotayı Kadıköy’e kırdı. Gaziantep’ten sonra şimdim de CHP’li Kadıköy ilçesinde yaptığı 6 inşaatta toplam 190 lüks daire inşa eden Paralel inşaat, milyonlarca lira kazandı. Kadıköy’de 5’i Bağdat Caddesi, 1’i de Kozyatağı’nda olmak üzere 6 apartmanda 190 daire inşa eden Paralel İnşaat’ın daire başı fiyat ortalaması 90 metrekare için 2 milyon 200 bin TL. Paralel İnşaat’ın, 6 apartman için istediği toplam bedel ise 229 milyon TL olurken, bunun büyük kısmının şirketin kâr hanesine yazılacağı hesaplanıyor. 2012 yılında çarpık yapılaşmanın önüne geçmek amacıyla çıkarılan Kentsel Dönüşüm yasası, Kadıköy’de sadece Bağdat Caddesi, Fenerbahçe, Caddebostan gibi lüks semtlerde değil Kozyatağı, Sahrayıcedid gibi orta halli semtlerde de metrekare fiyatlarını uçurdu. Bölgedeki fiyatların Nişantaşı ile yarışır hale gelmesi Paralel inşaat için yeni bir finans kaynağına dönüştü.

kadikoydeki-rant-paraleli-zengin-edecek-2

1 DAİRE 2 MİLYON TL

17-25 Aralık sonrasında finans kaynakları kurutulan FETÖ ile ilişkili olduğu belirtilen firmalardan Paralel İnşaat, ATEPİA skandalının ardından Kadıköy’deki ranta talip oldu. Bunu da internet sitesinde açıkça şu ifadelere yer verdi: “2014 yılında proje bölgesine İstanbul’u da ekleyen şirket, Kadıköy – Bağdat Caddesi bölgesinde kentsel dönüşüm projeleri geliştirerek işlerine devam etmektedir. Stratejik olarak bölgede kalıcı olmayı hedefliyoruz.”

Haksız kazançla gündeme gelen ve Paralel Yapı’ya destek sağladığı belirtilen Naksan Holding’e, Mart ayında FETÖ’ye finansman sağladığı gerekçesiyle operasyon düzenlenmişti.

YURT YERİNE REZİDANS DİKTİLER

Gaziantep’te FETÖ’nün kuruluşu Zirve Üniversitesi için 204 bin metrekarelik arsayı ‘yurt yapacağız’ diyerek metrekaresini 6 TL’den satın alan Naksan Holding’e bağlı Paralel İnşaat, sözkonusu arsanın üzerine metrekaresi 4 bin TL’den satılan ANTEPİA adlı 3 bin 400 konutluk lüks site inşa etti. Gaziantep’in AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin göreve gelince imar değişikliği sonrası inşaat yapılmayan alanla ilgili iptal kararı geldi.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje