Reklamı Kapat
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Selçuk Öztürk: Yeni bir stada ihtiyacımız var. Bunun için Malatya yolu üzerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızın 200 dönüm araziye yeni stat yapacağı sözünü aldık. Bizim temennimiz 35 bin kişilik bir stat yapılması…

selçuk öztürk,elazığspor,Doğu Anadolu Bölgesi,Süper Toto Süper Lig, stadyum, proje, stat

Süper Toto Süper Lig heyecanının başlamasına bir ay kaldı. Fikstür çekildi. Ligin ilk haftasında Fenerbahçe, ligin yeni takımı Elazığspor ile karşılaşacak. Elazığspor Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin ligdeki tek temsilcisi… 45 yıllık geçmişi olan bordo beyazlı kulüp, tarihinde ikinci kez Süper Lig’e çıktı. Elazığspor Kulübü’nün ayrıca bir basketbol bir de boks takımı var. Basketbolda üçüncü ligde mücadele ediyorlar. Boksta da Türkiye birincileri çıkarmışlar.

Para Dergisi spor ekonomisi konusunda dönem dönem başarılı portreleri sayfalarına taşıyor. Bu kez Elazığspor’u mercek altına aldık. Yeni sezon için yerli yabancı 13 transfer yapan ve 3-4 transfer daha yapmayı planlayan kulübün başkanlık koltuğunda altı aydır, işadamı Selçuk Öztürk oturuyor. Temizlik, güvenlik gibi entegre hizmetler veren Kontrol Grup’un yönetim kurulu başkanı olan Öztürk, öncesinde de 2.5 yıl kulüpte ‘as başkanlık’ yapmış.

Öztürk’e Elazığspor’un halen 12 milyon lira borcu var. Elazığspor’un borçlarını ödemek ve kulübü sağlam bir mali yapıya kavuşturmayı hedeflediğini söyleyen Öztürk’le yeni dönemdeki yol haritasını konuştuk.

Bundan 6 ay önce başkanlığı devraldığınızda kulübün mali yapısı nasıldı?

Ben kulübü 22 milyon lira borçla devraldım. Kendim de maddi olarak bu yükün altına girdim. Asbaşkanlık yaptığım 2.5 yıllık dönemde kulübe 3.5 milyon lira verdim. 31 Aralık’ta kulübü devraldığımızda kulüpten alacağım 6 milyon 300 bin liraya ulaşmıştı. Daha sonra da 6 milyon liralık bir katkı sağladık. Aralık’tan Mayıs’taki sezon bitimine kadar 7 milyon liralık ek bütçe yaptık. Bu bütçenin de 5.5 milyon lirasını harcadık.

Yani tasarruf ettiniz. Neler yaptınız tasarruf için?

Özel sektör mantığıyla çalışıyoruz. Örneğin kulübün gıda teminini 7 firmadan yapıyoruz. Et, tüp ve ekmek harici günde dört öğün yemeği – soframızda kuş sütü eksik- günlük 5.8 liraya temin etmeye başladık. Bu bir rekordur… Biz hizmet sektöründe çalıştığımız için bu işleri biliyoruz. Lüzumsuz personeli azalttık. Eskiden çalışanlara hem maaş, hem de maç başına galibiyet primi veriliyordu. Primi kaldırdık.

Özel maçlarda özel prim vermeye başladık. Spor malzemesinden tasarruf ettik. Bu yıl da yeni sezon için de spor giyim mağazası Umro ile anlaştık. Hem takımı, hem altyapıyı, hem de basketbol takımını giydiriyoruz. Bunun karşılığında store’larımızda 5 bin Umro spor forması satacağız.

400 bin liraya alacağını spor malzemesini bedavaya sağlamış olduk.

Yeni sezon için sponsorluk çalışmalarınız var mı?

Geçen sezon da forma göğüs reklamımız; Elazığlı işadamı Celal Koloğlu’nun sahibi olduğu Kolin İnşaat’a aitti. Bu yıl 2.5 milyon lira istedik. Celal abi 1.5 milyon lira verdi. Tekrar görüşeceğiz. Bu yıl ilk kez kulübün isim hakkını vermeyi planlıyoruz. Hemşerimiz Hanifi Mutlu’nun sahibi olduğu Yüksel Seramik’e isim hakkını vermek için görüşmelerimiz sürüyor.

Pazarlıkta ne noktadasınız?

Onlar, KDV dahil 2.5 milyon lira teklif ettiler. Biz bu paraya artı olarak 6 otomobil, bir cip istedik. Hanifi Mutlu bey aynı zamanda otomobil bayii…

Pazarlıklar sürüyor. El sıkışırsak, büyük ihtimalle bordo-beyazlıların adı “Yüksel Seramik Elazığspor” olacak.

‘Para olmadan sportif başarı olmuyor’ sözü gerçek mi?…

Evet, para olmadan bu iş olmuyor… Biz kulübü devraldığımızda 7 milyon lira vergi borcumuz vardı. Torba yasadan yararlandık; 1 milyon 200 lirasını ödedik. 2 milyon lira da borcumuz düştü. Kalanını 84 ay taksitlendirdik. Ayrıca 400 bin lira olan sigorta borcumuzu sıfırladık. Bir Elazığspor gecesi yaptık; 60 bin lira bağış aldık. Havuzdan 11 milyon lira geliyor. Onu bekliyoruz. Sponsorluklarımız gerçekleşirse rahatlayacağız.

Peki Elazığlı işadamları takıma destek veriyor mu?

Biz yönetim olarak üzerimize düşeni yaptık. Takımı Süper Lig’e çıkardık. İnşallah işadamlarımız da takımı destekler. Şeffaf bir yönetim uyguluyoruz. Her ay takımın aylık kasa raporunu, basma ve valimize veriyorum.

Taraftar mağazanız var mı?

tki taraftar mağazamız vardı. Bunlar zarar ediyordu çünkü bol bol hediye veriyorlardı. Girişimcilere kiraladıktan sonra aylık 25 bin lira gelir elde etmeye başladık. Ayrıca internet üzerinden de satışımız var. Şimdilik tekstil ve çakmak, fincan gibi hediyelik eşya satışımız var. Ürün sayısını fazla artırmayıp bu şekilde devam etmeyi planlıyoruz, kulübe sıcak para akışı sağlayacak yeni projeleriniz var mı?

Bizim kuruluşumuz 1967… Bugüne kadar da sıcak gelir elde edecek bir şey olmamış. Şimdi iki yeni projemiz var. Mevcut stadımızın yanında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne ait 4 dönümlük bir yer var. Söz aldık, burası belediyeye devredilecek. Biz de belediyeden kiralayacağız. Oraya bir akaryakıt istasyonu ve küçük bir alışveriş merkezi kuracağız. Belediye de buna karşılık kapalı spor salonu yapacak. Burası faaliyete geçtiğinde aylık 50 ila 70 bin lira gelir elde ederiz.

İkinci gelir getirecek projeniz neydi?

Elazığspor’un sosyal tesisleri 145 dönüm üzerinde kurulmuş durumda. Arazinin mülkiyeti 11 Özel İdaresine ait. Buradaki tesislerimiz 20 yıllık… Bu araziyi bize satmaları için talip olduk. Şimdi avam proje hazırlıyoruz. Bunu federasyona, valilik ve belediyeye sunacağız. Oraya yeni tesisler yaptıracağız. Ayrıca bir 5 yıldızlı otel projemiz var. Halen 3-4 yatırımcıyla görüştük. Yatırımcılar hem yapıp, hem işletecekler. Biz de kâra ortak olacağız. Bu arazi Fırat Üniversitesi’ne komşu. Ayrıca 500 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu yaptıracağız.

Mevcut stadınızın yetersiz olduğunu biliyoruz. O konuda bir girişim olacak mı?

Evet stadımız yetersiz… Yeni bir stada ihtiyacımız var. Bunun için Malatya yolu üzerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızın 200 dönüm araziye yeni stat yapacağı sözünü aldık. Bizim temennimiz 35 bin kişilik bir stat yapılması… 2013’te temeli atılırsa 3 yılda hayata geçer diye düşünüyorum. 40- 50 milyon dolarlık bir yatırım gerekir.

Yeni sezon için transferleriniz sürüyor mu?

Borcumuz var ama yeni 13 oyuncu aldık. 3-4 oyuncu daha alacağız. İç ve dış transfer için bütçemiz 19 milyon lirayı bulacak.

TOBB’un güvenliği bize emanet

Selçuk Öztürk, 1972 Elazığ doğumlu… Fırat Üniversitesi’nde muhasebe ve vergi uygulamaları üzerine eğitim almış. Lise döneminden beri çalışıyor. Özel sektörde başladığı iş hayatını kamuda sürdürmüş. Tam 9 yıl kamuda çalışmış. Ancak daha sonra ticaret genleri ağır basmış. Babasının LPG satışı ve gıda toptan işini devam ettirmiş. Temizlik, güvenlik gibi entegre hizmet veren Kontrol Grup’un yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Bu grubu iki kardeşiyle birlikte yöneten Öztürk, Ankara’da ikamet ediyor. Selçuk Öztürk, 30 ilde işlerinin olduğunu ve 6 şirketii grubunda 7 bin kişiye istihdam sağladığını anlatıyor. Öztürk, “Devlet kuruluşlarına da özel sektöre de hizmet veriyoruz. Örneğin TOBB’un (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği] güvenlik, temizlik işlerini biz yapıyoruz” diyor.

Para/Selçuk ÖZTÜRK-Rahime Baş UÇAR

Aranan Kelimeler:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje