1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Dap Yapı, 4 Bin Yıllık Tarihi Maltepe’ye “Vazo” İle Taşıdı

Birbirinden ilginç kuleler inşa eden Dap Yapı, son projesinde Hititler dönemine ait İnandık Vazosu’ndan etkilendi. Maltepe’de yapılan projede 400 ünitenin 300 tanesi otel gibi işletilirken, diğerleri ise home-ofis olarak kullanılabilecek

dap-yapi-4-bin-yillik-tarihi-maltepeye-vazo-ile-tasidi

Daha önce gerçekleştirdiği farklı mimarideki projeleriyle dikkat çeken Dap Yapı’nın son projesi bu kez tarihten izler taşıyor. M.Ö. 1600 yılından esintilerle hayata geçirilen proje eski Hitit vazosundan ilham alınarak tasarlandı.

Maltepe Dragos’ta yükselen Vazo Kule’nin Hitit medeniyetinin 3 bin yıllık eşsiz mirasını günümüze getirdiğini vurgulayan Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Hitit sanatının en önemli objelerinden olan İnandık Vazosu’nun, anıtsal mimari anlayışıyla modernize edilerek Vazo Kule’de yeniden hayat bulduğunu belirtti.

150 milyon TL
Vazo Kule’nin dış mimarisine uygun iç tasarımının da geçmiş ve geleceği harmanladığını söyleyen Yılmaz, “150 milyon liralık yatırımla gerçekleştirilen projede, modern çizgilerin yanı sıra, Hitit dönemine ait, kabartma ve freskler kullanıldı” diye konuştu.

Yüzde 56’sı satıldı
3 kuleden oluşan Vazo Kule’de bir kulenin satışa çıktığını söyleyen Yılmaz, bu kuledeki konutların yüzde 56’sının satıldığını vurgulayarak, projedeki metrekare fiyatlarının ise 3 bin 970 ile 6 bin lira arasında olduğunu belirtti.

Otel konsepti gibi işletilecek
400 adet bağımsız bölümden oluşan proje, otel konseptiyle işletilecek 300 adet rezidans ve ‘bedava ofis’ konseptinde satışa çıkacak 100 adet home ofisten oluşuyor. Rotana’yla güçlerini birleştiren Dap Yapı, 300 rezidansı otel konseptiyle işletecek. Otel işletim sisteminde kiraya verilerek ekstra kazanç sunulan projenin, 8 ila 12 yılda kendini amorti etmesi bekleniyor.

Önü hiç kapanmayacak
Maltepe Dolgu Alanı Düzenleme Projesi’nin, Vazo Kule’nin değerini artırdığını belirten Ziya Yılmaz,“Ayrıca projenin yanında, Arkeoloji Müzesi’nce sürdürülen arkeolojik kazılarda Bizans dönemine ait kalıntılara ulaşıldı. Kazı alanı, imara uygun olmadığı için Vazo Kule’nin önü kapanmayacak. Projenin hemen önündeki bu alan, üniversite ve kampüs alanına çevrilecek” dedi.

Yabancı ortak gelecek
Türkiye’nin kredi notunun yükselmesiyle doğru orantılı olarak, büyümenin çok iyi olduğunu söyleyen Yılmaz, “Türkiye’nin puanı arttığı için yatırımcılar geliyor. Buraya yatırım yapmak istiyorlar. Bizim de yabancı yatırımcılarla ortak projelerimiz olacak” dedi.

Her projede spor merkezi olacak
Projelerindeki sağlık ve spor merkezlerini yaygınlaştıracağını ifade eden Yılmaz, Royal Towers projesinde de spor merkezi açtıklarını vurgulayarak, “3 yeni proje daha yapacağız. Bu projelerde de sağlık ve spor merkezleri bulunacak” dedi.

Kutsal bir tören anlatılıyor
İnandık Vazosu, M.Ö. 2000 yıllarında Anadolu’ya gelen Hitit devletinin Hanhana (Çankırı’ya yakın İnandık Köyü) adlı merkezinde bulunan ünlü vazodur. Hitit kültürünü çok iyi yansıtan vazonun dış yüzündeki kabartmalı motifler tek tek incelendiğinde, her bir figürün birbirini tamamlar nitelikte olduğu ve bütün olarak kutsal bir töreni, büyük olasılıkla da dini bir evlilik törenini yansıttığı görülmektedir. İnandık Vazosu, Hititler’in bölgeye yerleşim tarihini ve o döneme ait sosyal yaşantıyı aydınlatması açısından önemli bir buluntudur.

‘Devletle iş yapan inşaatçı zaten denetim altındadır’

Bu yıl ikincisi düzenlenen Gayrimenkul Liderler Zirvesi sektörden birçok önemli ismi biraraya getirdi. Zirvenin açılış konuşmasını yapan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Genel Başkanı Nazmi Durbakayım, gayrimenkul sektörünün 2013’te daha donanımlı bir yapıya kavuşacağını vurguladı. Durbakayım, 2013 yılında gündeme gelen KDV düzenlemesi ile KDV iadesi ve net metrekare tartışmalarının sektördeki eksikliklerin giderilmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

Durbakayım, KDV iadesi ve net metrekare açıklamalarına da dikkat çekti. Durbakayım, bu iki konunun netliğe kavuşması için yapılacak her düzenlemenin arkasında olduklarını vurguladı.

‘Ak ile kara ayrılmalı’
Durbakayım sektördeki kurumsal markaların bu durumdan gocunmadığının altını çizdi. Söz konusu markaların TOKİ, Emlak Konut ortaklığıyla konut üretimi yaptığına dikkat çeken Durbakayım, şunları dile getirdi:

“Devletle iş yapan markalar KDV iadesinde haksızlık yapamaz, yapmaya cesaret edemez. Hasılat paylaşımı modeli veya yüklenici firma olarak TOKİ, Emlak Konut GYO ile işbirliği yapan markalar, zaten devletin denetiminde. Ama sektörü hazine dairesi gibi düşünerek sektöre girenler yasalara uygun konut inşa etmenin o kadar kolay olmadığı anlayınca, bakanlarımızın dile getirdiği yollara sapmış olabilir. Bu konuda devletin sektördeki ak ile karaları ayırmasını bekliyoruz.”

‘Döviz girdisi olacak’

Zirvede konuşan bir diğer isim de EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı oldu. Türkiye’nin son yıllarda yakaladığı hem siyasi hem de ekonomik istikrar ile her alanda büyüme kaydettiğini belirten Kabadayı, bu sürecin yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgilisini artıracağını söyledi. Mütekabiliyet’e değinen Kabadayı, “Adeta yabancı yatırımcının göz bebeği olan ülkemiz, bu yasa ile ekonomik anlamda ciddi bir döviz girdisine zemin hazırlayacak. Zira, yasanın kabulünün ardından binden fazla daire yabancılara satıldı” diye konuştu.

Çelik sistemle tasarruf

Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek de dönüşümde 6.5 milyon yapının betonarme olarak tekrar inşa edilmesinin yaklaşık 455 milyon ton su tüketimi anlamına geldiğini, bu yapıların yapısal çelik sistemi ile inşa edilmesi halinde 90 milyon ton su tüketileceğini vurguladı. Şimşek “Atık konusuna değinecek olursak 6,5 milyon yapının yıkılmasıyla yaklaşık 500 milyon m3 beton molozu ortaya çıkacak.Bu hacim olarak Sapanca Gölü’nü dolduracak büyüklükte. Ayrıca bu yığın içindeki 4 milyon ton hurda çelikle 1 milyondan fazla konut üretimi mümkün” dedi.

Torunlar GYO, 2012’de 337 milyon TL kâr elde etti

AVM ve gayrimenkul yatırımları ile Türkiye’nin en geniş portföylerinden birine sahip olan Torunlar GYO, 2012 yılına ilişkin finansal sonuçlarını ve gelecek dönem beklentilerini açıkladı. SPK standartlarına uygun olarak hazırlanan konsolide finansal tablolara göre Torunlar GYO 2012 yılını 2 milyar 847 milyon TL net aktif değer ve 4 milyar 577 milyon TL portföy değeri ile kapattı.

2012 yılında kârını yüzde 90 oranında artırarak 337 milyon TL kâr elde eden Torunlar GYO, vergi, amortisman ve faiz öncesi kârını da bir önceki yıla göre yüzde 64,5 artırdı.

Torunlar GYO, 2012 yılında bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 39,2 artırarak 227 milyon TL satış geliri elde etti.
Satış gelirlerinin yüzde 37,3’ü konut, kalanı ise AVM gelirlerinden elde edildi. AVM kira gelirlerinde ise yüzde 10 artış hedeflenirken geçen yıla göre yüzde 15’in üzerinde artış gerçekleşti. AVM’leri ziyaretçi sayısı 2012 yılında yüzde 2,6 cirosu ise yüzde 13 oranında arttı.

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 2012 yılında projeleri için 313 milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirdiklerini belirterek, “Hem devam eden, hem de geliştirdiğimiz projelerimiz için 2015 yılı sonuna kadar 1 milyar TL daha inşaat harcaması yapmayı planlıyoruz” dedi.

Ataşehir’de yarışı Tahincioğlu kazandı

Emlak Konut GYO tarafından Ataşehir Barbaros Mahallesi’nde satışa çıkarılan 3 parsel arsanın ihalesi sonuçlandı. İhalede Tahincioğlu Gayrimenkul-Kozken İnşaat İş Ortaklığı ipi göğüsleyen taraf oldu.

Toplamda 41 bin 660 metrekare alana sahip olan 3 parsel arsanın ihalesine 6 firma teklif verdi. İhalede 525 milyon 500 bin lira teklif veren Tahincioğlu Gayrimenkul-Kozken İnşaat İş Ortaklığı Emlak Konut GYO’ya arsa payı olarak yüzde 36,2 oranında 190 milyon 231 bin lira teklif ederken ihale sürecinde en yüksek teklif veren ikinci grup şirket ise Özak GYO-İnt-Er Yapı İş Ortaklığı oldu. 440 milyon lira teklif eden ortaklık, Emlak Konut GYO’ya arsa payı olarak yüzde 36 oranında 158 milyon 400 bin lira teklif etti.

İş merkezi ve ofis yapılacak
Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, bölgede kendilerinin ofis ve iş merkezi yatırımlarının varlığına dikkat çekerek yine aynı tür bir yapılanmaya gidileceğini söyledi.

Projeleri ile bölgeye değer kattıklarını ifade eden Tahincioğlu, “Bölgede bizim mevcut yatırımlarımıza ek olarak yeni inşaat çalışmalarımız da devam etmekte. Bu arsalar üzerine de yine aynı türden yapılanma gerçekleştireceğiz” dedi.
Üç parsel halinde ihaleye çıkarılan arsalardan 13 bin 20 metrekarelik sosyal tesis alanı için 19 bin 530 metrekare inşaat alanı, 6 bin 534 metrekarelik sosyal ve kültürel tesis alanı için ise 9 bin 801 metrekarelik inşaat alanı belirlendi. Emsale esas toplam inşaat alanının 29 bin 331 metrekare olarak belirlendiği ihale kapsamında ayrıca 22 bin 106 metrekarelik orta öğretim tesis alanı bulunuyor.

Ticari fonksiyonlar yapılabilecek alanları kapsayan parsellerin emsali ise 1.00 ile 1.50 arasında değişiyor.

Tuzla’ya deniz üstünde AVM ve eğlence parkı

Tuzla’ya Türkiye’de benzeri olmayan uluslararası ölçekte yepyeni bir proje geliyor. 250 milyon dolarlık yatırımla toplam 510 bin metrekarelik bir alanda hayat bulacak karma projede büyük bir büyük marina ile birlikte alışveriş merkezi, beş yıldızlı otel ve su oyunları eğlence parkı yer alacak.

Via Properties’in inşa edeceği karma projede, denizin üstünde özel bir mimariye sahip adacıklardan oluşan AVM, lüks konsepte sahip 5 yıldızlı bir otel, 850 yat kapasitesine sahip marina ve ‘su dünyası’ eğlence parkı bulunacak.

Projenin lansmanı ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ve Via Properties Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar’ın katılacağı bir toplantı ile yapılacak.

‘Kentsel dönüşümde belirsizlik kalmamalı’

Türkiye İnşaat Malzemecileri Sanayicileri Derneği (İMSAD), İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle hazırladığı ‘İnşaat Malzemesi Sektöründe Kentsel Dönüşüm Çerçevesinde Yenilikçilik ve Ar-Ge’ raporunu hazırladı.

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener bu raporun sektör için önemli bir kaynak olacağını vurguladı.
Raporla birlikte inşaat sektörüne ait bazı rakamların da ilk kez kamuoyuyla paylaşıldığını söyleyen Yetişener, inşaat sektörünün 2012 yılı iç pazar büyüklüğünün 71 milyar dolara ulaştığını belirterek “Böylece en yüksek seviye olan 2008 seviyesi geçildi” dedi.

Başakşehir Belediyesi dükkânları satışa sundu

Başakşehir Belediyesi, Köşeçarşı cadde dükkânlarını 188 bin liradan satışa sunuyor.

Başakşehir merkezde beş ayrı caddenin birleştiği köşede bulunan cadde dükkânlar 6 Nisan 2013 tarihinde satışa açılıyor.

Farklı büyüklüklerde dükkân ve mağazaların yanı sıra 2 bin 400 metrekare büyüklüğünde bir süpermarketin de yer aldığı projede cadde girişli dükkânların fiyatları yüzde 18 KDV dahil olarak 188 liradan başlıyor. 5 Nisan 2013 tarihine kadar satış başvurularının kabul edileceği Köşeçarşı’nın satış koşulları www.kosecarsi.com internet sitesinden duyurulmaya başlandı.

Kartal Belediye Başkanı Öz Lapis Han’ı beğendi

Kartal Belediye Başkanı Prof. Altınok Öz Lapis Han şantiyesini ziyaret ederek, inşaatla ilgili Gürallar Yapı Genel Müdürü Evrim Karayel’den bilgi aldı. Öz, Lapis Han projesini çok beğendiğini belirterek, bölgeye değer katan bir proje gerçekleştirdikleri için Karayel’e teşekkür etti. Açıklamaya göre, Karayel’in Lapis Han’ın, yatırımcılardan gördüğü yoğun ilgi ile ilgili verdiği bilgilerden memnun olan Öz, bu tür ayrıcalıklı projelerin Kartal bölgesinde yer almasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

32 bin metrekare inşaat alanına sahip olan Lapis Han’da farklı büyüklüklerde 160 adet ticari ofis yer alıyor.

YAVUZ KARAMAN / yavuz.karaman@gmail.com

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Türk Halkının En Memnun Olduğu Yatırım Aracı: Gayrimenkul

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından yaptırılan “Türkiye Hanehalkı Finansal Algı ve Tutum Araştırması” sonuçlarına göre, Türk …