Reklamı Kapat

Az Katlı Yaşamın Nedenleri!

Editör: SerMimar Tarih: 6 - Mayıs - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İstanbul, son yıllarda alabildiğine yükselen devasa konut projelerin yanı sıra toprağa yakın olmayı tercih edenlerinde kendilerini bulabilecekleri yüzlerce projeye ev sahipliği yapıyor. Az katlı ve yatay projeleri tercih eden sayısı halen azımsanmayacak kadar az. Milliyet Emlak ekibi olarak bazen yatay, bazen villa tarzı ama ne nihayetinde kentte olsa bile kentte yaşamıyormuş izlenimi veren projeleri ele aldık. Konut üreticilerinin anlattığına göre, bu tip porjeleri tercih edenler için daha çok gökyüzü, daha çok yeşil ve daha çok komşuluk ilişkisi en önemli nedenler

AZ KAT, MİMARİ ZENGİNLİĞİ FERAHLATIYOR
Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ö. Faruk Çelik

Türkiye’nin ilk temalı konut projesi olarak gerçekleştirdikleri Bosphorus City’de Boğaziçi’nin olası gereken tüm özelliklerine yer verdiklerini belirten Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ö. Faruk Çelik, projenin tüm görkemine rağmen, az katlı yapılarla doğal bir yaşam geliştirmeye özen gösterdiklerini söyledi. Çelik, şöyle konuştu: “Çoğunlukla geniş metrekareler üzerinde hazırlanan az katlı konutlar, sakinlerine mimari zenginliği ferah bir ortamda sunuyor. Çocuklu ailelerin yoğun ilgi gösterdiği az katlı konutlarda bahçeye yakınlık, genişlik, ve konutların sunduğu yaşam tarzı gibi faktörler, ailelerin bu tarz konutları tercih etmesinde rol oynuyor.”

BU PROJELERİ KOMŞULUK İLİŞKİSİNİ ÖZLEYENLER İSTİYOR
Mimart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özdemir

Mimart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özdemir ise, az katlı yapıları kente yakın olmak isteyen, yüksek bloklardan ve şehir kalabalığından sıkılanların tercih ettiğine dikkat çekti. Bu tip projelerdeki bir diğer tercih nedenini ise komşuluk ilişkilerine duyulan özlem olarak gösteren Özdemir, “Gün geçtikçe şehirlerde azalan yeşil alanlar, gün içerisinde vakit geçirilen beton yığınlarını düşünüldüğünde yatay yaşam dediğimiz az katlı konutlar bir yerde günün sonunda tatil kaçamağı hissi veriyor insanlara” dedi.

Ancak, Özdemir, bu yapı tiplerinde gerçekleştirilen projelerin hayattan kopuk olmaması gerektiğine vurgu yaptı. İnsanların hava, bahçe, genişlik ve rahatlık gibi unsurlarla birlikte günlük hayatın ihtiyaçlarının da karşılanması gerektiğini söyleyen Özdemir, “İhtiyaç duyabileceğiniz her türlü sosyal donanımın yakın olması, bununla birlikte de şehrin karmaşasından ve gürültüsünden uzak olması gerekiyor” diye konuştu.

DAHA ÇOK GÖKYÜZÜ DAHA ÇOK YEŞİL İÇİN
Eroğlu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu

Eroğlu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, artık tüketicinin daha çok yeşil alan ve daha çok gökyüzü görmek istedikleri için bu tip projelere yönelimin arttığını düşünen isimlerden. Binaların üstlerine gelmediği, ferah alanlarda yaşamak isteyen tüketicinin bu isteğinin projeleri de şekillendirdiğine dikkat çeken Eroğlu,
“Bu talep doğrultusunda tasarımda, dikey yaşam şartlarından uzaklaşarak, yatay bir yaşam kurgusu oluşturuluyor. Biz de İstanbul Lounge projemizde bu dili kullandık” diye konuştu.

FERAH BİR ORTAM İSTENİYOR
Evko-Meot Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Zengin

Meridyen Evleri markasıyla ön plana çıkan Evko – Meot Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Zengin de insanların az katlı projeleri ferah bir ortam yaratmaları nedeniyle tercih ettiklerini ifade etti. Kendilerinin de projeyi bu doğrultuda şekillendirdiklerini belirten Zengin, “Bunun sonucunda da yeni evlilerden, çocuklu ailelerden ve yatırımcılardan büyük ilgi gördük” dedi.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje