1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Emlaktaki KDV İndirimi Borsadaki Konutçuları Olumlu Etkiler

Bazı konutlar üzerindeki KDV oranlarında değişiklik gayrimenkul sektörünü ve borsaya açık GYO’ları nasıl etkiyecek. Uzmanlar flaş gelişmeyi Borsagundem.com’a yorumladı.

emlaktaki-kdv-indirimi-borsadaki-konutculari-olumlu-etkiler

GYO ŞİRKETLERİNİ GENEL OLARAK OLUMLU ETKİLEYECEK

Enver Erkan – Kapital FX Araştırma Uzmanı
Bakanlar Kurulu’nun bugün Resmi Gazete’de yayınlanan kararıyla beraber belirli özelliklerdeki konutlar üzerindeki KDV oranlarında belli değişikliklere gidildi. Buna göre 31 Mart 2017 tarihine kadar teslim edilecek 150 m2 ve üzeri konutlarda uygulanacak KDV yüzde 18 oranından yüzd 8 oranına indirildi. Konut sektöründe bir süredir teşvikler söz konusuydu. Mesela; Gayrimenkul talebini artırmak amacıyla Emlak Konut GYO, potansiyel alıcıları cezbedecek önlemler almıştı. Buna göre potansiyel alıcılara kısa vadeli borçlanmalarda sıfır faiz uygulanacak ve uzun vadeli ve piyasa oranlarının altında borçlanma imkanları sunulacak. Diğer bir unsur da konut kredi faizlerinde son dönemde yaşanan düşüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bankalara olan çağrısının ardından bankalar birbirinin peşi sıra faiz indirimleri gerçekleştirdi. Mart ayı başında bankalarca TL üzerinden açılan kredilere uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranları konut kredilerinde yüzde 14,46 iken, Ağustos sonu itibarıyla ortalama konut kredisi faizleri yüzde 12,07’ye gerilemiştir. Bankaların fonlama maliyetlerinin düşmesi ile beraber konut kredilerinin de daha fazla düşmesinin imkanı olacaktır.

Neticede iç talep, kısa vadede iktisadi faaliyeti desteklemek için en etkili kanal olarak görünmektedir. Çünkü üçüncü çeyrekte ekonomik aktivitenin yavaşladığı öncü göstergelerden görülebilmektedir. İç talebi canlandırmanın en etkin kanallarından birisi de inşaat ve konut sektörüdür.

KDV indirimi GYO şirketlerini olumlu etkileyecektir. Söz konusu makro önlemlerle konut sektörünün momentum kazanması sonrasında, konut satışlarına ilave bir pozitif etki yapmasını bekliyoruz. Şirketlerin bitmiş ve yakın zamanda teslimi yapılacak projelerinin ağırlığına göre karardan olumlu yönde etkilenme katsayıları değişik olacaktır. Aynı zamanda geçmiş dönemde satışı tamamlanmış ancak henüz teslimi gerçekleşmemiş projeleri de hesaba dahil etmek gereklidir. Gayrimenkul portföyü içerisinde konutun ağırlığı yüksek olan Emlak Konut GYO, İş GYO, Torunlar GYO, Sinpaş GYO başta olmak üzere GYO şirketlerini genel olarak olumlu etkileneceğini düşünüyoruz. Borsada işlem gören BİST GMYO endeksi içerisinde yer alan şirketlerden de bugün içerisinde Yeşil GYO, Sinpaş GYO, Atakule GYO, Özak GYO, Reysaş GYO, TSKB GYO, Saf GYO, Emlak Konut GYO, Akmerkez GYO ve Vakıf GYO’da yüzde 1 civarında değer kazancı görülmektedir.

KONUT PİYASASINA TAM DESTEK SÜRÜYOR…

Yeliz Karabulut – Stratejist
Konut piyasasında darbe girişiminin etkilerinin azaltmak amacıyla sektör öncülerinin gerçekleştirdiği konut kampanyası son haberlerde kampanyaya yoğun ilgi sayesinde bu senenin sonuna kadar uzatılmıştı. Bir destekte devletten geldi; Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan kararname ile konut sektöründeki KDV oranında indirime gidildi. Konut teslimlerinde 150m2 üzerinde konutlar için uygulanan yüzde 18 olan KDV’nin (bu oran çok tartışılmıştı) 31 Mart 2017 ‘e kadar yüzde 8 olarak uygulanmasına karar verilmesi sektör öncülerinin kampanyalarına destek niteliği taşımaktadır. Konut teslimlerinde 150 m2 altında yüzde 1 ve yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranlarında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını bildirdi. Ticaret kanallarımızın daralması ihracatın büyümeye katkısının az olduğu bir ortamda hem inşaat tarafındaki şirket borçlarının döndürülmesinde katkı sağlayacak hem de büyüme tarafındaki katkıyı arttıracak olumlu bir gelişmedir. Bugün sanayi üretim verileri açıklandı bu verinin beklentilerin çok altında negatif gelmesi aslında bu gibi çabaların ne kadar yerinde olduğunu göstermektedir. Borsadaki şirketleri olumlu etkilemesi bekliyorum bu firmaların satışları incelendiğinde daha çok üst segment olarak nitelendirdiğimiz orta üstü gelir düzeyine sahip kişilere satış yapıyorlar bu açıdan ilk etapta bu şirketlerin olumlu etkilenmesi beklenebilir.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Finansevim ve Vakıfevim Tek Çatıda Birleşti

Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo, “Sektörde 2 yılda Finansevim markasıyla 400 çalışan ve 50 …