1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Vanlı Depremzedenin TOKİ Kurasını Başbakan Erdoğan Çekecek!

Van’da, tüm altyapı çalışmalarıyla birlikte bitirilen “En hızlı” kalıcı konut projesi için kuralar, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle çekilecek

Van ve Erciş’te meydana gelen deprem sonrası başlatılan “Türkiye tarihinin en hızlı” kalıcı konut projesi bitme aşamasına geldi. Sabah, Erciş Kaymakamı Ramazan Fani ve Van Vali Yardımcısı Barbaros Baran ile birlikte çalışmaları yerinde inceledi. Dairelerin tamamı bitmiş; hepsine TSE markalı dolaplar, kapılar ve musluklar takılmış. Kanalizasyon, yağmur suyu, yer altı elektriği gibi tüm altyapı çalışmaları tamamlanmış. Parke taşlar döşenmeye başlanmış. Neredeyse her 10 metrede bir iş makinesi ve onlarca işçi, 12 TOKİ müteahhidine bağlı olarak, harıl harıl son düzenlemeleri yapıyor. Konutlar hakkında bilgi veren Erciş Kaymakamı Ramazan Fani, ilçe merkezinde 5 bin 329 ağır hasarlı konuta karşılık 5 bin 424 konut inşa edildiğini belirtti. Birden çok evi olanlara 1 konut verileceğini belirten anlatan Fani, bugüne kadar kendilerine müracaat eden depremzede sayısının 2 bin 845 olduğunu belirtti.

100-130 LİRA TAKSİTLE, 20 YIL FAİZSİZ

Hak sahiplerini belirledikten sonra geriye kalan konutları TOKİ marifeti ile satacaklarını ve önceliği kiracı olup oturdukları konutlar ağır hasar görenlere vereceklerini belirten Fani, alt gelir grubu için de özel bir düzenlemeye gidildiğini belirtti. Alt gelir grubuna yönelik 1+1 oda şeklinde 256, 2+1 şeklinde de 144 konut ayrıldığını belirten Fani bunların ayda 100 lira ve 130 liralık taksitlerle 20 yılda ve faizsiz olarak verileceğini kaydetti. Eylülde kuraların Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bir törenle çekileceğini belirten Fani, “Çevre düzenlemesi ve deniz manzarası ile birkaç yıl sonra buradan konut alabilmek için can atacaklar” dedi.

Van yine sallandı

Van’da dün gece 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre, saat 01.53’te, yerin 5 kilometre derinliğinde, merkez üssü Adıgüzel köyü olan 4.3 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi. Sahur vaktine yakın saatlerde meydana gelen deprem, kısa süreli paniğe neden oldu.

Mesut Er / SABAH

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Malatya’da Depremzedeler İçin 5 Bin Konut Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, Malatya’da depremzedelere 5 bin konut yapılacağını açıkladı. Çevre …