1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Van’daki Kazılarda Urartu Sarayı Bulundu!

Urartu Kralı 1. Sardur döneminde başkent Van’da yapılan saraya sürecek

Urartu Kralı, Urartu Sarayı, van kalesi kazıları, van kazıları

İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğretim üyelerince Van Kalesi zirvesinde yürütülen kazılarda, Urartu Krallığı’na ait ilk saray yapısı bulundu.

İÜ Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında, Urartu Krallığı’na başkentlik yapan Van Kalesi’nin zirvesinde sürdürülen kazı çalışmalarında Urartu Krallığı’nın ilk sarayı gün ışığına çıkarıldı.

Kazı Başkanı Konyar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Urartu Kralı 1. Sardur’a ait olduğu değerlendirilen sarayın ortaya çıkmasının kendileri için sürpriz olduğunu belirtti.

Konyar, gelecek yıllarda yapılacak çalışmalarda tapınak ve sarayın diğer bölümlerinin gün ışığına çıkarılabileceğini bildirerek, “Mimari taş yapısı, sarayın erken Urartu döneminde inşa edildiğini gösteriyor. Yaklaşık bir buçuk aylık bir çalışmayla saray kalıntısı yüzeyden 6 metre aşağıda çıkarıldı” diye konuştu.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418