1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Aziz Yıldırım’ın Projesi Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Kurmak!

Aziz Yıldırım’ın 5 yıl içinde ‘1 milyar doları olan Fenerbahçe’ oluşturma hedefinde önemli bir yer tutan projesinin gayrimenkul yatırım ortaklığı olduğu öğrenildi…

aziz yıldırım fenerbahçe, aziz yıldırım gayrimenkul, aziz yıldırım projeleri, aziz yıldırım projesi

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, uzun süren suskunluğu NTVSpor kanalında katıldığı canlı yayında bozdu. Futbolda şike iddialarına ilişkin dava Yargıtay aşamasında devam ettiği için bu konulara çok fazla girmek istemeyen Yıldırım, özellikle kaptan Alex ile teknik direktör Aykut Kocaman arasındaki kriz hakkında ilginç açıklamalar yaptı. Başkanlığı bırakmayı düşünmediğini belirten Aziz Yıldırım, kolay kolay da pes etmeyeceğini söyledi.

Sarı-Lacivertli kulübün gelirlerini artırmak amacıyla iki büyük projeleri olduğunu vurgulayan Başkan Yıldırım, “Birincisi kulübün üye sayısını 1 milyona çıkararak, 1 milyar doları olan Fenerbahçe yaratmak istiyoruz. Tüzükle ilgili çalışmalar yapılıyor. Bunu 6 ay, 1 sene içinde yaparız. 5 yıl içinde Fenerbahçe bu rakamlara ulaşmış olur. Anne karnındaki çocukların da üye olması için çalışma yapıyoruz.” dedi.

İkinci proje konusunda çalışmalar sürdüğü için bilgi veremeyeceğini kaydeden tecrübeli yönetici, yine de bazı ipuçlarını paylaştı: “Yılda 200-300 milyon dolar getirecek bir çalışma var. Ön anlaşmayı imzaladık. 1 ay içinde bütün kamuoyuna anlatacağız. Çok büyük bir proje.”

İşte bu açıklamadan sonra birçok iddia gündeme gelmeye başladı. Fenerbahçe’nin havayolu şirketi kuracağı da bunlar arasındaydı. Fenerbahçe’nin eski Asbaşkanı Hamdi Akın’ın Atatürk, Esenboğa ve Adnan Menderes başta olmak üzere dünyada çok sayıda havaalanını işleten TAV Holding’in yönetim kurulu başkanlığını üstlenmesi, Sarı-Lacivertlilerde uzun yıllar başkan vekilliği görevinde bulunan Nihat Özdemir’in şirketinin de Sabiha Gökçen Havaalanı’nı işletmesi Aziz Yıldırım’ın eski mesai arkadaşlarının desteğiyle bu sektöre gireceği söylentilerini ortaya çıkardı. Ancak kulübe yakın kaynaklar, havayolu şirketlerinin zarar ettiği dönemde, Yıldırım’ın böyle bir işe soyunmayacağını dile getirdi.

Yeni şirket, Şükrü Saracoğlu’nda açılacak
Zaman’ın edindiği bilgilere göre ise diğer büyük proje gayrimenkul yatırım ortaklığıydı. Sermaye Piyasası Kanunu’nda gayrimenkul yatırım ortaklığı hakkında şu bilgi veriliyor: “Gayrimenkul yatırım ortaklığı, getiri potansiyeli yüksek gayrimenkullere, gayrimenkule dayalı projelere yatırım yapmak, portföyündeki gayrimenkullerden kira geliri ve gayrimenkul alım satım kazancı elde etmektir. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları, iş merkezleri veya alışveriş merkezleri gibi büyük ölçekli gayrimenkul projelerinin finansmanına kaynak sağlar. Şirketlerin bu tür büyük projeleri gerçekleştirmesi için önemli ölçüde finansman yükünü üstlenmesi gerekir. Bu tür projeler, halktan gayrimenkul yatırım ortaklığı payları karşılığında toplanacak paralarla finanse edilebilir. Böylelikle şirketin finansman yükü büyük ölçüde hafiflemiş olur.”

Kısacası yüksek gelir elde edilmesi için yeni bir şirket kurulması hedefleniyor. Sarı-Lacivertliler, kulübün yönetildiği Şükrü Saracoğlu Stadı’na gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi açmayı planlıyor. Başkan Aziz Yıldırım’ın dediği gibi yılda 200-300 milyon dolar getirecek yatırımlarla ilgili çalışmalar yürütülüyor. Stadyumun altına ofislerin kurulacağı ve yakın zamanda projenin detaylarının duyurulacağı ifade ediliyor.

Zaman/Erhan Güven

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418