1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Türkiye’de Enerjinin Yüzde 40 Binalarda Kullanılıyor!

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Önder Kıraç, Türkiye’de toplam enerjinin yaklaşık yüzde 40’ının binalarda kullanıldığını, bu noktada tasarruflu tüketimin büyük önem taşıdığını belirtti…

Bakanlık Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ile British Council tarafından “Sürdürülebilir Binalarda Bugün ve Gelecek” konulu uluslararası konferans yapıldı.

İki gün sürecek konferansın ilk günü, büyük ölçüde su ve enerji tasarrufu sağlayan Ankara’nın ilk “Yeşil Binası” Eser Holding’de gerçekleştirildi.

Konferansın açılışında konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Kıraç da binanın önemine işaret ederek, yaklaşık yüzde 50 tasarruf yaratan bu binanın özel sektörde yaygınlaşmasını, örnek oluşturmasını istedi.

Kıraç, binalarda enerji verimliliğini artırmak amacıyla 2011 yılı başı itibariyle “enerji kimlik belgesi” uygulamasına geçtiklerini belirterek, binanın enerji tüketim sınıfını gösteren bu belgenin yeni inşaata başlayacak tüm yapılarda zorunlu hale getirildiğini, mevcut binalar için de 2017 yılına kadar süre tanındığını ifade etti.

Bu uygulamanın Avrupa Birliğine uyum açısından da önem taşıdığını ifade eden Kıraç, binaların karbon salınımının bu yolla tespit edilebileceğini ve gelecek süreç için buna göre taahhütte bulunulabileceğini ifade etti.

Türkiye’nin yılda 35-40 milyar dolar enerji ithal ettiğine dikkati çeken Kıraç, toplam enerjinin yaklaşık yüzde 40’ının binalarda kullanıldığını söyledi ve enerjiyi tasarruflu kullanmak gerektiğine değindi.

British Council Türkiye Operasyonları Direktörü Jeff Streeter da konuşmasında, sadece dil eğitimi veren bir kurum olarak bilindiklerini ancak pek çok toplumsal çalışmaya da destek sağladıklarını belirtti ve parçası oldukları projeler hakkında kısaca açıklama yaptı.

Streeter, enerji verimliliği konusuna özel önem verdiklerini ve Türkiye’de farkındalığı artırmak istediklerini kaydederek, bu alanda bir anket çalışması yürüttüklerini, sonuçlarını yakın zamanda yayımlayacaklarını açıkadı.

Konferans süresince, Türk ve yabancı uzmanlarca dünyadaki deneyimler ve Türkiye’deki gelişmelerin masaya yatırılacağı bildirildi.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Arazi Planlaması İle Artık Her Yere HES Yapılamayacak!

Mahkemeler 2 hafta içinde, 5 ilde 9 HES projesi için iptal ve durdurma kararı verdi. …