1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Sur’a 2 Milyar Liralık Bütçe Ayrıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, terör örgütü PKK’nın en büyük zararı verdiği alanların başında gelen Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki inşa ve restorasyon çalışmaları için yaklaşık 2 milyar liralık bütçe ayırdı.

sura-2-milyar-liralik-butce-ayrildi

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, terör mağduru kentlerin başında gelen Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, yaraların sarılmasına başlandığı bildirildi.

Açıklamada, adeta yeniden kurulması planlanan ilçede binlerce konut yapılacağı, içme suyu hatlarının yenileneceği, yeni yaşam alanları oluşturulacağı ve tahrip edilen tarihi eserlerin restorasyonunun yapılacağı ifade edildi. Bakanlığın tüm bu yatırımlar için ayırdığı bütçenin ise 2 milyar lirayı bulduğu bildirildi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Güneydoğu ile ilgili destek paketini açıkladığı hatırlatılan açıklamada, hükümetin sağlayacağı desteklerle yaralarını sarmaya başlayan Güneydoğu’daki yerleşim birimlerinin başında 61 bin 115 kişinin yaşadığı, vatandaşların terör saldırıları ile evlerini ve iş yerlerini kaybetmek zorunda kaldığı Diyarbakır’ın Sur ilçesinin geldiği vurgulandı.

Açıklamada, bakanlığın bölgedeki çalışmalarının aralıksız sürdüğü, açılan irtibat ofisleri aracılığıyla da vatandaşların “an be an” bilgilendirildiği ifade edildi.

Enkaz bir ay içerisinde kaldırılacak

Sur’daki yıkım ve enkaz işlemlerinin bir ay gibi kısa sürede tamamlanacağı aktarılan açıklamada, Çölgüzeli ve Üçkuyular mevkiinde 4 bin konut yapımı için çalışmaların başladığı ve bu konutlardan bin tanesinin yıl sonunda tamamlanmasının hedeflendiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca, “Sadece yerleşime değil, alt ve üstyapı ile bölgenin kültürel ve sosyal yaşamlarının normalleşip, gelişmesi içinde çeşitli yatırımların hayata geçirilmesi planlanıyor. 25 bin 686 metre içme suyu ve 28 bin 474 metre kanalizasyon hattı ise yeniden yapılacak.” ifadelerine yer verildi.

Kurşunlu Camii ile 11 eser restore edilecek

Bölgenin en eski ibadethanelerinden biri olan, yaklaşık 500 yıldır ayakta duran Kurşunlu Camisi’nin yaşanan saldırılar sonucunda kullanılamaz hale geldiği hatırlatılan açıklamada, Kurşunlu Camisi ile 11 eserin restorasyonlarının hızla tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Haziran 2020 Konut Satışları Yükselişe Geçti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, faizlerin düştüğü 1 Haziran’dan itibaren ülke …