1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Küçük İşletmeler Sosyal Medyada Çok Özel Bir Fırsat Yakalıyor

Küçük bir işletme olarak büyük şirketlerin asla sahip olamayacağı bir şeye sahipsiniz: Samimiyet.

Kişisel Gelişim, marka, medya, sosyal medya araçları, sosyal medya ekşi, sosyal medya ile ilgili aramalar, sosyal medya izle, sosyal medya nedir, sosyal medya pazarlama, sosyal medya pazarlaması, sosyal medya siteleri, sosyal medya twitter

Markanızı, sektörünüzü ve müşterilerinizi iyi biliyorsunuz.

Kendi ürününüzü veya servisinizi satmanız, bu konuda diğer herkesten daha çok fikriniz olduğunuz anlamına geliyor. Ve ilgi alanınız üzerindeki bu uzmanlığınız, sosyal medyada kendini inanılmaz bir şekilde belli eder.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre küçük işletmelerin yüzde 50’si sosyal medyadan yeni iş fırsatları ve müşteriler getiren fırsatlar elde ediyor.

Anlaşılan iş demek küçük işletmeler için sosyal olmak anlamına da geliyor. Peki sosyal medyayı küçük işletmelerle bu kadar uyumlu kılan, büyük işletmelerin bile özendiği bir başarı elde etmelerini sağlayan şey ne?

Güven etkileşim ile kurulur

Küçük bir işletme olarak menü seçeneklerinden oluşan otomatik bir telefon sisteminiz yoktur ya da pazarlamanızı başkalarına yaptırmıyorsunuzdur.

İşte bu sizin hakimiyet alanınızdır: Anlamlı, kişisel ve gerçek etkileşim. Müşterileriniz size kolayca ulaşabilir; siz de onlara büyük markaların yapamayacağı şekilde hizmet verebilirsiniz. Bu anlamda sosyal medyadaki etkileşiminiz, sizin halihazırda yaptıklarınızın bir devamıdır.

Gerçek hayattan bir örnek: Dave’le tanışın

Şef Joe, panini ızgarasını neden büyük bir zincirden değil de küçük bir işletme olan Bakertowne Supply’daki Dave’den alır? Çünkü Dave’e ızgaralarıyla ilgili her şeyi sorabilirsiniz. O, harika bir Küba usulü panininin kaç derecede pişmesi gerektiğinden hangi markanın bir diğerinden daha iyi olduğuna kadar her şeyi bilir. Hatta yakınlarda bir yerdeyseniz, ürünleri doğrudan ev ya da restoranınıza getirir.

Peki Bakertowne bu avantajları sosyal medyada nasıl kullanabilir?

Bakertowne Suppy yaptığı her satışta, kolaylıkla kişisel ilişkiler geliştirme fırsatına sahip. Dave ona verilen siparişlerin çoğunun sevkıyatını kendisi yapıyor. Bu da demek oluyor ki her sevkiyata eklediği küçük bir notla müşterilerine ulaşabilir. Bu notta müşteriden Dave’in Facebook ve Twitter sayfalarını takip etmeleri istenirken, onu takip etmenin avantajları anlatılır. Facebook kullanıcılarının yüzde 51’i ve Twitter kullanıcılarının yüzde 64’ü takip ettikleri markalardan alışveriş yapma eğiliminde olduğuna göre, Dave’in sürekli müşterilerinin de artış göstereceğini varsaymak yanlış olmaz.

Bunun yanı sıra Dave’in “tweet”lerini “retweet”leyen ya da sayfasını arkadaşlarıyla paylaşan biri ücretsiz kargo, indirim kuponu ya da bu paylaşımının takdir edildiğini gösteren herhangi başka bir ödül almalı.

Gerçek hayattan bir diğer örnek: Meesch ile tanışın.

MeeschNY gelecek vaat eden, kartpostal tasarımı şirketlerinden biri. Meesch müşterilerini daha çok nereden buluyor? El sanatları fuarlarından. Peki insanlar bu fuarlardan nasıl haberdar oluyor? Meesch’den Michelle, sayıları her geçen gün artan takipçilerine nereye ve ne zaman gittiğini duyurma konusunda iyi iş çıkarıyor. Her fuardan sonra da takipçileriyle etkileşime geçiyor ve fuardan fotoğraflar paylaşıyor.

Meesch’in iyi yaptığı şey: Yerele ulaşmak

Meesch en iyi müşterilerinin düzenli olarak el sanatları fuarlarını takip ettiğini biliyor. Michelle aktif olarak yerel etkinliklere sayfasında yer veriyor ve takipçilerini de kişisel profillerini paylaşmak konusunda yüreklendiriyor.

Meesch ve Bakertowne Supply gibi küçük işletmeler, her satışta müşterileriyle kişisel düzeyde etkileşim kurmak gibi eşsiz bir imkana sahip. Çünkü yereller ve içinde bulundukları topluluğa katılım gösteriyorlar.

Hallmark gibi büyük bir kartpostal firmasının, el işleri fuarında nasıl yağmur yağdığı, herkesin tentelerin altına sığındığı ve bir müşteriyle birlikte buna nasıl güldüğüyle ilgili bir hikaye paylaştığını göremezsiniz. Zaten müşterilerin büyük markalara kişisel cevaplar verdiğine nadiren şahit olursunuz.

Daha küçük işletmeler daha kişisel bir deneyim yaratabilirler

Küçük işletmeler kişisel bağlantılara ve ağızdan ağıza yayılmaya dayanır ve sosyal medya da bunun doğal bir uzantısıdır. Ning adlı sosyal site, bir online topluluğun belli düzeyde etkinlik gösterebilmesi için gereken anlamlı etkileşimi 20 kişinin sağlayabildiğini ortaya koydu. Hemen her işletme bu sayıyı yakalayabilir!

Küçük işletme sahibi olarak böyle bir avantajınız var. Daha kişisel bir deneyim yaratabilirsiniz ve kullanıcıların çoğu zaman istediği ancak bir büyük markalarla bir türlü yakalayamadığı sıcak iletişimi onlarla kurabilirsiniz. Sonuç olarak sosyal medyada daha aktif olun ve müşterilerinizle yakın ilişkiler kurmanın avantajlarından yararlanmaya başlayın!

Tammy Kahn Fennell

Marjinal Foster

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Masanız Sizin Hakkınızda Ne Söylüyor?

Masanıza bakın. Sarı not kağıtlarıyla mı dolu? Yoksa ailenizin gülümseyerek poz verdiği fotoğraf kareleriyle mi? …