1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Koruyu da Sıfırlıyor

Mehmet Cengiz’in şüpheli bir yangınla küle dönen Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nün korusunda iş makineleri çalışmaya başladı. Tapelerde Cengiz’in sit alanı olan koruya 10 villa yaptırmak istediği iddia edilmişti

koruyu-da-sifirliyor-1

17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasından sızdırılan ses kayıtlarında “Milletin …na koyacağız” dediği iddia edilen ve kamuoyunun büyük tepkisini çeken Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in, doğal sit alanı olan Üsküdar’daki tarihi Hüseyin Avni Paşa Korusu’nda iş makineleri çalışmaya başladı. Şüpheli bir yangınla yok olan Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nün yer aldığı korudaki çalışmalar endişe yarattı. Yolsuzluk tapelerinde Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile işadamı Mehmet Cengiz arasında geçtiği iddia edilen konuşmalarda Cengiz’in sit alanı olan koruya 10 villa yaptırmak istediği öne sürülmüştü. Yaklaşık 3 bini aşkın ağacın bulunduğu 81 dönümlük orman arazisi Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 1974’te aldığı kararla Boğaziçi Doğal ve Tarihi sit alanında yer alıyor. 1.sınıf koru niteliğindeki arazide yeni yapılaşma yasak.

‘Ağaçlar seyreldi’
Bölge sakinleri dün koruda iş makinelerinin çalıştığını fark etti. İsmini gizli tuttuğumuz bölgede yaşayan bir mimar, “İş makineleri arazide çalışmaya başladı. Yaklaşık iki senedir korudaki ağaçlar yavaş yavaş kesildi. Çok bilinçli bir şekilde araziye yapılaşmanın önünü açıyorlar. Koruda çok sık ağaçların olduğu alanlar seyreldi. Orada kesim yapıldığını söylediğimizde yapılmıyor deniyordu, ancak ağaçların düştüğünü görüyorduk. Kurula kadar gittik. Normalde buraya çivi çakılamaz, kalıntı bulmadan burada herhangi bir yapılaşma yapılamaz. Ancak burada inşaat yapılacak gibi açtılar yerlerini. İş makineleriyle koruda zemin düzeltiyorlar” diye konuştu.

koruyu-da-sifirliyor-2

Ne olmuştu?
Hüseyin Avni Paşa Köşkü, 3 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 2002’de yıkılmadan korunması gereken 1. sınıf kültür varlığı olarak tescillendi. Mehmet Cengiz, Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nün de yer aldığı 81 bin 511 metrekarelik koru arazisinin yüzde 65 hissesini TMSF’den yüzde 35 hissesini ise özelden satın aldı. 28 Haziran 2014’te çıkan yangında köşk tamamen yok oldu. İtfaiye raporu köşkte elektrik bağlantısı olmadığını tespit ederken yangın nedenini belirleyemedi. Kamuoyuna yansıyan 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturması klasörlerinde yer alan telefon görüşmesinde Cengiz’in dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a “Hüseyin Avni Paşa Korusu’na 10 tane ev yapacağım” dediği öne sürülmüştü.

Kaynak: Birgun.net
OLGU KUNDAKÇI- olgukundakci@birgun.net

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Köylüye 55 Bin Lira Ağaç Desteği

Orman alanını artırmayı hedefleyen hükümet, hibe desteklerini yüzde 65’e çıkardı. Yeni destekle, köylüye 3 hektarlık …