1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Konut Sektörü Seçim Sonrası Atağa Kalktı

Konut sektörü 1 Kasım seçimleri sonrası atağa kalktı. Sadece Kasım ayında 11 farklı projede 5 bine yakın yeni konut satışa çıktı. Kentsel dönüşüm, yabancıya satış ve konut kredisi faiz oranlarındaki gevşeme ile sektördeki hareketliliğin 2016’da da devam edeceği öngörülüyor…

konut-sektoru-secim-sonrasi-ataga-kalkti

Konut sektörü 1 Kasım seçimleri sonrası atağa kalktı. 7 Haziran-1 Kasım seçimleri arasındaki belirsizlikten nasibini alan konut sektörü bu 5-6 aylık süreci oldukça durgun geçirdi. Fakat 1 bir itibariyle kara bulutlar yerini güneşli havaya bıraktı.

İnşaat yatırımcıları seçimin hemen ardından yeni projelerini birer birer görücüye çıkarmaya başladı.

SEÇİM SONRASI 5 BİNE YAKIN YENİ KONUT SATIŞA ÇIKTI

Sadece Kasım ayında, Piyalepaşa İstanbul, Adım İstanbul, Dap Yapı Adam Kule, Beyaz Park Topkapı, Dekar Asmalı Hayat, Therra Park Tarabya, Vadişehir 2.etap, Kuzu Effecet ve Kumru Ankara, Kavuklar Bornova ve Moment Beştepe Ankara olmak üzere 11 farklı projede toplam 5 bine yakın yeni daire satışa çıktı.

Yeni emlak konut projeleri analizine göre sektöründeki hareketlilik Aralık’ta da devam edeceğe benziyor. Birçok yeni proje önümüzdeki ay satışa çıkmaya hazırlanıyor.

YABANCI UMUT OLDU

Yabancıya satışın önünü açan Mütekabiliyet Yasası ile birlikte Türkiye’deki yabancı yatırımcı sayısı her geçen ay artmaya başladı. Özellikle Arap ve Körfez ülkelerinden büyük talep var. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yabancıların Türkiye’den satın aldığı konut adedi Ocak-Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,5 artarak 18 bin 428’e ulaştı. Yabancılara bu yılın 10 ayında satılan 18 bin 428 konutun, 5 bin 813’ü İstanbul, 5 bin 73’ü Antalya ve bin 213’ü Bursa’da bulunuyor. Yabancı talebinin 2016 yılında da canlılığını koruyacağı öngörülüyor.

6,5 MİLYON KONUT KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA YENİLENECEK

Yeniemlak.com’un haberine göre Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü kentsel dönüşümün de etkisi ile lokomotif olma özelliğini uzun süre koruyacağa benziyor. Türkiye’de 6,5 milyon konutun kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi planlanıyor. Buradan konut sektörünün önünüzdeki yıllarda da hareketliliğini artırarak sürdüreceğini rahatlıkla görebiliyoruz.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Binalarda Enerji Verimliliğini Artıracak

İzocam Genel Direktörü Murat Savcı,”Eski binalarda belge mevcut duruma göre veriliyor ancak yeni yapılacak veya …