1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yeni Kent Merkezi’ne Yatırımcı Akını

Brüt 20 milyon metrekare inşaat kapasitesine sahip İzmir’in Yeni Kent Merkezi, yatırımcıların ilgi odağı oldu. Bölge, yatırım değeri 18 milyar doların üzerinde olan onlarca projeyle yeni baştan kuruluyor

yeni-kent-merkezine-yatirimci-akini

2001’de düzenlenen “Kentsel Tasarım Uluslararası Fikir Proje Yarışması” sonucunda ortaya çıkan önerilerden yararlanarak, Alsancak Limanı’nın arka bölgesi ile Turan Mahallesi arasındaki 471 hektarlık alan 2003’te Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir’in Yeni Kent Merkezi olarak ilan edildi. Bu şekilde başlayan ve bir anlamda İzmir’in özüne, kurulduğu yer olan Bayraklı’ya (Smyrna) dönüşünün vesilesi olacak “Yeni Kent Merkezi Projesi” önümüzdeki dönemde kente yeni ufuklar açacak.

20 MİLYON METREKARE

Şehirde dikkatleri üzerine çeken bölge, brüt 20 milyon metrekare inşaat kapasitesine sahip. Bölge, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen gayrimenkul firmaları tarafından toplam değeri 18 milyar doların üzerinde olan onlarca proje ile yeni baştan kuruluyor. Yeni yollar, kavşaklar ve ulaşım imkânları ile desteklenen bölge, geniş yeşil alanları, parkları ve sahil şeridi ile İzmir’e nefes aldırıyor. Rezidansların, ofis ve ticaret binalarının, otellerin, marinaların, eğitim, eğlence ve kültür merkezlerinin odak noktası haline geliyor. Kamu binaları bu özel alanda yeniden yapılanıyor. Yeni hastane ve sağlık tesisleri ile İzmir daha sağlıklı bir şehre dönüşüyor.

PROJE SAYISI ARTIYOR

Bölgede faaliyet gösteren Forent Gayrimenkul Danışmanlığı firmasının müdürü Mustafa Oğur, bölgeyi ve gayrimenkul satış-kiralama fiyatlarını değerlendirdi. Mustafa Oğur, İstanbul, Ankara ve yurtdışından yatırımları çekmekte olan İzmir’de A plus karma projelerinin sayısının hızla arttığını söyledi. Yüksek yapılaşmaya uygun olan, nitelikli konut ve ofis projelerine gün geçtikçe yenilerini ekleyen Yeni Kent Merkezi’nin dikkatleri üzerine çektiğini belirten Oğur, “Alsancak gibi ofis ve konutların iç içe olduğu yoğun trafikli yerlere alternatif arayanlar için bölge çok revaçta. Birçok kurumsal şirket ofislerini buradaki projelere taşıyor. Hem prestijli, hem otopark sorunu yok hem de şehrin ortasında. Konutların tercih edilmesinde de aynı faktörler söz konusu” dedi. Bunun yanı sıra birçoğunda mevcut olan AVM, spor merkezi, sinema ve mağazaların yaşayanlara sağladığı konforu da gözardı etmemek gerektiğini belirten Oğur, bölgenin gün geçtikçe popüler olduğunu kaydetti.

FİYATLAR YÜKSELEBİLİR

Oğur’a göre karma projelerde ofis ve konut satış fiyatları marka, konum, malzeme kalitesi gibi kriterlere göre değişiklik gösteriyor. Son 4 yılda buralardaki fiyatlar yüzde 45 ila 50 oranında artış gösterdi. Bugün metrekaresi 2 bin 500 ila 3 bin 500 dolar arasında değişen fiyatlarla bu projelerde mülk sahibi olmak mümkün. Aynı projelerde metrekare kiraları 22-48 TL arasında değişiyor. Bölgedeki arsaların metrekare birim fiyatları ise bölge içerisindeki konumu, imar uygulaması görüp görmediği ve büyüklüğü gibi faktörlere bağlı olarak 3 bin 500 ila 9 bin TL arasında değişiyor. Oğur, “Önümüzdeki yıllarda bölgenin gelişmesine paralel olarak fiyatların da artmasını bekliyoruz” dedi.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418