1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kentsel Dönüşümün Bir Yıllık Bilançosu Açıklandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan kentsel dönüşüm yasasının bir yıllık bilançosu açıklandı.

kentsel-donusumun-bir-yillik-bilancosu-aciklandi

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un geçen yıl 31 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle, Türkiye’nin 20 yıllık dönüşüm süreci başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki yıl meydana gelen Van depremi sonrasında ”İktidarımıza bile mal olsa yapacağız” sözleriyle gündeme gelen kentsel dönüşüm kapsamında, ilk olarak 5 Ekim 2012’de 33 ildeki 150 kamu binası yıkıldı.

İlk kazma İstanbul Esenler’de Havaalanı Mahallesi’nde vurulurken, Sarıgazi’de Milli Savunma Bakanlığı lojmanlarındaki 10 bina ”emülit” ile yıkıldı. Böylece Türkiye’de ilk kez patlatma yöntemiyle yıkım yapıldı.

Kentsel dönüşümde ikinci yıkım dalgası ise 6 Nisan’da aynı anda 5 ilde kişilere ait riskli binaların yıkımıyla başladı. Bu kapsamda, İstanbul’daki üç bölgenin yanı sıra Diyarbakır, Sakarya, İzmir ve Rize’de yıkımlar gerçekleştirildi.

101 bin binada 163 bin konut risk altında

Ülkede 20 yılda afet riski taşıyan toplam 6,5 milyon binanın yıkılmasının hedeflendiği dönüşümün ilk yılında, Bakanlık tarafından riskli yapıların süratle tespiti için 443 kurum ve kuruluş lisanslandırıldı.

Bir yılda yaklaşık 4 bin hektarlık alan ise riskli ilan edildi. Bu alandaki 101 bin 221 binada 163 bin 98 birim konut bulunurken, dönüşüm uygulamasına tabi tutulan nüfus sayısı ise 634 bine ulaştı.

Süreçte toplam 7 bin 88 binada 13 bin 8 birim yıkıldı. 11 bin 318 binadaki 33 bin 841 birimin yıkımına ise devam ediliyor.

Bakanlığın, dönüştürülecek alanlarda yaşayan hak sahiplerini mağdur etmemek için başlatığı kira yardımı da 28,5 milyon lirayı buldu.

Öte yandan 7 kentte, 20 bin 664 vatandaşın yaşadığı 151 hektarlık alan, riskli belirlenmek üzere Bakanlar Kurulunda onay aşamasında bulunuyor. Ayrıca 28 ilde de 61 bin 547 vatandaşın yaşadığı, toplam bin 666 hektar alan da risk açısından Bakanlık tarafından inceleniyor.

5 yıllık planlama tamamlandı

Bakanlık, kentsel dönüşümün ilk 5 yıllık planlamasını da yaptı. Bu sürede 51 bin hektarda 570 alanın riskli ilan edileceği öngörülüyor.

Bu sürede 1 milyon 350 bin birimin yıkımı tamamlanırken, bu sayede yaklaşık 5 milyon 650 bin vatandaşın afet risklerine karşı can güvenliği sağlanacak. Kira yardımının ise 2 milyar 900 bin lirayı bulması bekleniyor.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Pandemi ve Deprem Bodrum’da Ev Kiralarını 2 Katına Çıkardı

Muğla’nın turizm cenneti ilçesi Bodrum’da corona virüs salgını ve deprem korkusu yaşayanların büyükşehirlerden kaçarak ilçeye …