1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Şişli’de Kaçak İnşaat Yapımı Hızla Sürüyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2006 yılında kültür varlığı ilan edilen Şişli Kurtuluş Caddesi 173. numaralı apartmana çivi çakmak bile yasakken bu tarihi binanın çatısını dümdüz ederek dubleks daire inşa ettiler.

sislide-kacak-insaat-yapimi-hizla-suruyor

Buna rıza göstermeyen apartman sakinlerinin Şişli Belediyesi’ne yaptığı tüm başvurular sonuçsuz kaldı. Kat malikleri bin bir yalanla oyalanarak bazen durumlarıyla alay edilerek neredeyse yardım dilenme aşamasına getirildiler. Anıtlar Kurulu’ndan çıkan “can ve mal güvenliği açısından çatının ivedilikle” eski hâline getirilmesi kararını dahi hiçe saydılar.

Mühür vurulan kaçak inşaatın çatısı yapılmadı ve açık bırakıldı Bir sene boyunca yağan yağmur, kar sularıyla bina ve daireler harap oldu, elektrik tesisatları patladı. Can ve mal güvenlikleri yok edildi; milyarlarca lira zarara sokuldular, hayatları çalındı. İki kat sahibi kendi mülklerinde oturamayınca kendi mülklerini bırakıp taşınmak zorunda kaldılar.

Şişli’nin göbeğinde bir insanlık dramı yaşanıyor.

Anıtlar Kurulu’nca tescillenmiş kâgir bir binanın üzerine böyle bir daire yapılması imkânsız iken yapıldı. Üstelik bir sene boyunca tarihi bir bina çatısız bırakılarak göz göre göre mahvedildi. Bununla da yetinilmedi; kat malikleri sadece kendi haklarını savundular diye açıkça evlerinden barklarından oldular!

2006 yılında kültür varlığı ilan edilen Kurtuluş Caddesi 173. numaralı apartmana çivi çakmak bile yasakken, çatı katındaki 50 metrekarelik daire yıkılarak yerine dubleks daire inşa edildi.

Apartman sakinlerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yaptığı başvuru sonucu gönderilen yazıda, şikâyet üzerine inceleme yapıldığını, herhangi bir yasal izin ve güvenlik önlemi almaksızın inşaat faaliyetlerinin devam ettiği belirtildi. Yazıda, bina önündeki inşaat malzemelerinin vinçle yukarı taşındığı, ayrıca apartman sakinlerinin evlerinde inşaat sebebiyle zararlar oluştuğu kaydedildi.

İnşaatın sahibi, eski Şişli Belediyesi çalışanı Ersin Şavkın’ın apartman sakinleriyle kavga ettiği ve her koşulda evi yapıp kendisinin oturacağını söylediği iddia edildi. İddialar üzerine konuşan Şavkın, kendisine tuhaf tuhaf iftiralar atıldığını ileri sürerek, “Kendi tadilatımı yapmak için satın aldığım emlakçı arkadaşla konuşup anlaştım. Ev değil, tadilat yapıyorum. Kültür ve Turizm Bakan- lığı’nın kararını bilmiyorum. İzin alması gerekli bir şey vardır. Alındı mı alınmadı mı bilmiyorum. Durdurulduğunu duydum” dedi

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Kiralık Ev Azaldı, Fırsatçılar Çoğaldı

Azalan kiralık evler ve artan fiyatlar konut piyasasında sorun oluşturuyor. Özellikle yeni evlenen çiftlerde kiralık …