1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Boğaz’da Emsal Teşkil Edecek Karar!

Avukat Uğur Poyraz, yapılaşma izni verilmeyen Boğaz’daki arsasının kamulaştırılması için Büyükşehir Belediyesi’ne açtığı davayı kazandı.

bogazda-emsal-teskil-edecek-karar

Avukat Uğur Poyraz’ın, Boğaz’da bulunan ve yapılaşma izni verilmeyen arsasının kamulaştırılması için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı aleyhine açtığı dava, Beykoz 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

Poyraz, annesi ve halası adına kayıtlı Kanlıca’daki 912 metrekare arsa üzerinde Boğaziçi Öngörünüm Yasası gereğince 30 yıldır yapılaşma izni verilmemesinin, Anayasa ve İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınan mülkiyet hakkına aykırı olduğunu savundu.

Poyraz, Kanlıca sahiline kuş uçumu 460 metre, Hidiv Kasrı’na 200 metrede bulunan arsanın yakın çevresinde 4-5 katlı ve dubleks villa sitelerin bulunmasına rağmen kendilerine yapılaşma izni verilmemesinin hukuka aykırı olduğunu belirtti.

2 MİLYON LİRA BEDELLE

Poyraz, arsanın bedeli ödenerek, Büyükşehir Belediyesi’nce kamulaştırılmasını talep etti. Mahkeme, bilirkişiye değer tespiti yaptırıp imar planında park ve çocuk bahçesi alanı olarak yer alan arsanın 2 milyon TL bedelle kamulaştırılmasını kararlaştırdı.

EMSAL OLACAK

“Kamulaştırma yapılmaksızın mülkiyet hakkının kısıtlanamayacağı” kararını veren mahkeme, mevcut uygulamanın Anayasa, AİHS ve AİHM kararlarına aykırı olduğuna hükmetti. Mahkemenin kararı doğrultusunda davacılara ait tapu kaydı iptal edilerek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına tescil edilecek. Bunun karşılığında da belediye, yasal faiziyle birlikte 2 milyon lira kamulaştırma bedelini davacılara ödeyecek. Karar, Boğaziçi öngörünüm bölgesindeki arsalar için emsal olacak.

Kaynak: Sabah

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Tarım Arazilerine Yeni Düzenleme!

Hazineye ait tarım arazilerine ait esaslar yeniden belirlendi Hazineye ait tarım arazilerinin hak sahibi, kiracı …