1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Manzarayı Kapatan Yalılar TBMM Gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde boğaz manzarasını kapatan yapıların durumunu sordu.

manzarayi-kapatan-yalilar-tbmm-gundeminde

İstanbul’da yalı sahiplerinin yükselen bahçe duvarları TBMM gündemine geldi. CHP’li Öğüt, Boğaziçi İmar Yönetmeliği’nin, deniz kenarındaki yalıların ve diğer binaların bahçe duvarı yüksekliğini bir metre ile sınırlı tuttuğunu belirterek, buna rağmen İstanbul sahilindeki birçok ev ve yalının metrelerce yükseklikte duvarlar örerek vatandaşların denizi görmesini engellediğini ifade etti.

Pek çoğunun bahçe duvarı yüksekliğinin 2-3 metreyi aştığını kaydeden Öğüt, özellikle Anadolu yakası sahilinde, Üsküdar-Beykoz arasında denize açılan pek çok sokağın, bazı kimselerin keyfi işgali altında olduğu için halka kapalı durumda olduğunu dile getirdi.

CHP’li Öğüt, önergesinde Bakan Bayraktar’a şu soruları yönelti:

“1) Boğaziçi İmar Yönetmeliği’ne aykırı şekilde yapılmış, bahçe duvarı yüksekliği 1 metreyi aşan ev (yapı) vardır; bununla ilgili bir çalışma yapılmış mıdır; yapılması planlanmakta mıdır?

2) Yönetmeliğe aykırı olduğu tespit edilen yapılar için ne tür yaptırımlar uygulanmaktadır?

3) Sahil şeridinde tarihi eser olmadığı halde tarihi eser belgesi alan çok sayıda bina olduğu bilinmektedir. Bu tür uygulamaların önüne geçilememesinin gerekçesi nedir?

4) Denize inen pek çok sokağın keyfi bir şekilde işgal edilmesine ve halka kapatılmasına neden engel olunamamaktadır?”

Kaynak: CİHAN

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İstanbul Bahçelievler’de 7 Katlı Boş Bina Çöktü!

İstanbul Bahçelievler’de kentsel dönüşüm amacıyla 1 ay önce boşaltılan bina çöktü, 1 kişi yaralandı. 2 …