1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kentsel Dönüşüm Yasası Komisyonda: Deprem Riskine Karşı Hızlı Adım

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda, kentsel dönüşüme yönelik yeni düzenlemeler içeren kanun teklifinin görüşmelerine başlandı. Teklifle kentsel dönüşüm karar alma sürecinin hızlandırılması, vergi ve harç muafiyeti, hibe ve kredi gibi desteklerin sağlanması amaçlanıyor.

Türkiye’de deprem gerçeğiyle yüzleşen vatandaşlar için kentsel dönüşüm hayati önem taşıyor. Bu kapsamda TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda, “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” teklifinin görüşmelerine başlandı.

Kamuoyunda “Kentsel Dönüşüm” yasası olarak da bilinen teklifin amacı, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesini kolaylaştırmak ve vatandaşlara bu süreçte destek olmaktır.

Teklifle kentsel dönüşüm karar alma sürecinin hızlandırılması, vergi ve harç muafiyeti, hibe ve kredi gibi yeni düzenlemeler yapılması öngörülüyor.

Ayrıca teklifle kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan problemlerin ortadan kaldırılması ve vatandaşların mağduriyetlerinin önlenmesi hedefleniyor.

GÖRÜŞMELER NASIL BAŞLADI?
Komisyon AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu başkanlığında toplandı.

Karaismailoğlu, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş ve Hatay Merkezli depremleri anımsatarak, depremlerden alınacak dersler olduğunu belirtti. Karaismailoğlu, “Amacımız vatandaşlarımızın daha dirençli yapılarda yaşaması ve olası depremlerdeki sıkıntıları minimum düzeye indirmektir.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, daha sonra teklifin ilk imza sahibi ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir ile milletvekillerine söz verdi.

GÖRÜŞMELER NE ZAMAN TAMAMLANACAK?
Komisyonda görüşmelerin ne zaman tamamlanacağı henüz belli değil. Ancak teklifin önümüzdeki haftalarda Meclis Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor.

Teklifin Meclis’ten geçmesi halinde kentsel dönüşüm sürecinde yeni bir sayfa açılacak ve vatandaşların depreme karşı güvenli konutlarda yaşamasına katkı sağlanacak.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Konutunu Kendi Yapacaklara Hem Kredi Hem de Hibe Fırsatı

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, konutunu kendisi yapmak isteyenlere bir taraftan hibe …