1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kentsel Dönüşüm Projelerine Finansal Destek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ziraat Bankası arasında kentsel dönüşüm projelerine finansman desteği verilmesi amacıyla ”Faiz Desteği Protokolü” protokol imzalandı.

kentsel-donusum-projelerine-finansal-destek

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, protokolle, ilgili mevzuat kapsamında ”riskli alan”da yer alan veya ”riskli yapı” olduğu teknik raporlarla tespit edilen yapıların yeniden inşası, güçlendirilmesi ve riskli yapı yerine hazır yeni konut edinilmesi amacıyla, hak sahiplerine uygun şartlarda finansal destek sağlanması amaçlanıyor.

Protokolle, Ziraat Bankası tarafından, yasa kapsamında devletin sağlayacağı destekle kentsel dönüşüm kredisi kullanmak isteyen hak sahiplerine uygun şartlarda finansal destek verilecek.

Bankadan yapılan açıklamada, özellikle birden fazla deprem kuşağının üzerinde olan Türkiye’de son 10 yılda meydana gelen depremlerde binlerce kişinin yaşamını yitirdiği, evlerini/iş yerlerini kaybettiği belirtilerek, ”Ekonomik anlamda da ülkemizin gelişmişlik düzeyine sekte vuran doğal afetlerde yaşanılacak olası trajik sonuçların önüne geçmek için başlatılan bu uygulama ile afet riski altındaki alanlarda konut ya da iş yeri bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayan son derece güvenli, modern yüksek kaliteli yaşam alanlarına sahip olmaları ve çarpık/kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Diğer taraftan bu türlü projelerin hayata geçirilmesi ile konut üretimindeki artış başta inşaat sektörü olmak üzere birçok sektörün hareketlenmesine yol açacaktır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, afet riski olan alanlarda konut ya da iş yeri bulunanların ihtiyaçlarını karşılayan son derece güvenli, modern, yüksek kaliteli yaşam alanlarına sahip olmaları ve çarpık/kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için başlatılan uygulama kapsamında konutunu veya iş yerini kendi imkanlarıyla yapmak veya edinmek isteyen hak sahipleri ile güçlendirilebileceği teknik olarak tespit edilen yapıların hak sahiplerinin finansman ihtiyaçlarına en uygun ve avantajlı şekilde çözüm sağlanacağı belirtildi.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Konut Satışlarındaki Düşüşün Sebepleri Sıralandı

Türkiye’de emlak piyasasında konut satışları geriledi. Uzmanlar, bu gerilemede konut kredilerindeki faiz artışını öncelikli neden …