1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnşaat Ustaları Sertifikalı Oldu!

Sakarya’nın Hendek ilçesinde sertifika alma zorunluluğu getirilen inşaat ustaları, belediyenin düzenlediği kursu başarıyla tamamlayıp sertifikalarını aldı.

anadolu kalkınma vakfı, bel iş meslek edindirme merkezi, Belediye, belediye başkanı, boya, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı, demir, eğitim, elektrik, fayans- kalebodur, inşaat, İnşaat Odası, İnşaat Ustaları, işçiliği, Sakarya, sıhhi tesisat, sıva, TIR, üniversite, ustalara sertifika alma zorunluluğu, yalıtım

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu yönetmelik gereği sertifika alma zorunluluğu getirilen inşaat ustaları için kurslar düzenleniyor. Hendek’te inşaat işçiliği yapan yaklaşık 800 kişi için Hendek Belediyesi tarafından ücretsiz kurs açıldı. Belediye bünyesinde bulunan BEL İŞ Meslek Edindirme Merkezi ve Anadolu Kalkınma Vakfı Endüstri Meslek Lisesi işbirliğiyle 800 işçiye, 32 ila 40 saat arasında ders verildi. İnşaat, elektrik, boya, yalıtım, sıva, sıhhi tesisat, fayans- kalebodur ve demir işçiliği alanlarında eğitim alan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Sertifika töreninde konuşan Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, yapılan düzenlemenin işçiyi korumaya yönelik olduğunu belirterek; “Sizler bir inşaatı temelden alıp bitirecek yetenektesiniz. Sıva, kalebodur, sıhhi tesisat gibi, bunların her birinin ayrı ayrı ustalık belgelerini almak zorunlu. Bu sistem, bir anlamda işçiyi korumaya yönelik. Zamanında bazı müteahhitler inşaatlarında işçi-usta çalıştırmalarına rağmen onları sigortalı yapmamıştır. Bundan böyle devlet bunu da kontrol altına almakta. Bu, işin ciddiyetini, samimiyetini gösterir.” dedi.

Binaların, usta eller tarafından yapılmasının daha doğru olduğunu kaydeden İnci, şunları söyledi; “Her binanın bir ömrü vardır. İnşaatın sağlam olması için sadece beton bir önem arz etmez, betonun yanı sıra kolon ve kirişlerin demir bağlamaları çok önem arz eder. Bunlar da bilgi birikimi ile olur. Bundan böyle dededen, babadan görme inşaat işçiliği değerini kaybetmiştir. Bundan böyle yükselen değer bilgidir, teknolojidir. Kış boyunca alanında uzman kişiler tarafından seminerler verilecek. Üniversite ve İnşaat Odası ile işbirliği içerisinde yapacağımız seminerlere hepinizin katılmasını istiyorum. Sadece sertifika yeterli değil, bilgilerinizi güncellemeniz, donanımlarınızı artırmanız gerekli.

Cihan Haber Ajansı

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Hazine Taşınmazları Kiralamasında Girişimciye Destek!

139 çeşit tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkilerinin yetiştirilmesi için devlet arazi desteği sağlıyor. …