1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnşaat Sektörü Zora Mı Giriyor?

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, konut satışlarındaki yeni KDV düzenlemesinin ertelenmesini istedi.

insaat-sektoru-zora-mi-giriyor

Tellioğlu, inşaat sektörünün sorunları çözülmeden KDV düzenlemesinin uygulanmaması gerektiğini bildirdi.

Tellioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, inşaat sektöründe doğrudan ya da dolaylı olarak 4 milyon kişinin istihdam edildiğini ifade etti.

Türkiye ekonomisinin 2012 yılında yaklaşık yüzde 3 büyüdüğünü anımsatan Tellioğlu, inşaat sektöründeki büyüme oranının ise yüzde 1’de kaldığına dikkati çekti.

Büyükşehirlerdeki lüks konutlarda uygulanacak KDV oranına ilişkin düzenlemenin, geçen yılın ikinci yarısından bu yana tartışıldığını hatırlatan Telloğlu, şunları kaydetti:

”İnşaat sektöründeki büyüme rakamları, sektörün düştüğü durumu net bir şekilde ortaya koyuyor. Doğrudan ya da dolaylı yollardan 4 milyon kişiye istihdam sağlayan inşaat sektörü hasta. Hastalık öksürük aşamasında tedavi edilmezse, bronşite dönüşür, kimse altından kalkamaz. Yeni KDV düzenlemesi belki vergide adaleti sağlayacak ama zamanlaması yanlış oldu. Konut fiyatlarındaki artış, zaten sıkıntıda olan inşaat sektörünü sonu belli olmayan uçuruma sürükler.”

Öneriler

Açıklamasında, ”Ya inşaat sektörünün sorunları çözülsün ya da uygulama ertelensin” ifadelerini kullanan Tellioğlu, İMKON’un önerilerini şöyle sıraladı:

”Sektörde tekel konumuna gelen TOKİ, sadece sosyal konut üretmeli, sosyal konut dışındaki faaliyetlerini durdurmalı. TOKİ’nin serbest piyasa ekonomisine aykırı şekilde, hasılat paylaşımı adı altında ya da doğrudan kendisinin yaparak 500 bin ile 1 milyon lira arasında sattığı konutların yeni KDV uygulamasının dışında tutulması haksız rekabete yol açmakta. TOKİ’nin sattığı konutlara da müteahhitlerle aynı şartlarda KDV uygulanmalı. Afet Yasası kapsamında kentsel dönüşüm uygulanacak alanlarda, özellikle de İstanbul ve İzmir gibi bölgelerde 500 bin ile 1 milyon lira arası ve üstü fiyatlarla satılacak konutların yeni KDV uygulamasından muaf tutulması haksızlıktır. Bu haksızlık ortadan kaldırılmalı.

İnşaat müteahhitleri yüzde 18 KDV ödeyerek malzeme satın alıyorlar. Konutu yüzde 1 KDV ile satarken aradaki yüzde 17’lik farkı almaları yasal hakları. Ancak, müteahhitler, KDV farkını talep ederken adeta süründürülüyor. Bu konudaki tüm engeller kaldırılsın. Müteahhit KDV farkını sadece inşaat bitiminde talep edebilmekte. İnşaatlar 2-4 yıl arasında tamamlanabilmektedir. Bu da müteahhidin peşin ödediği KDV’yi ancak 4 yıl sonra alabilmesi anlamına gelmektedir. KDV farkları, ödendikleri yılın sonunda iade edilmelidir.

Sektördeki başı bozukluğun giderilmesi için çürük elmalar ayıklanabilmelidir. Afet Yasası kapsamında 6,5 milyon konutun dönüştürülmesi öngörülmektedir. Dünyanın en büyük imar hareketi olacak bu dönüşümün ekonomik büyüklüğü de 500 milyar dolar olacak. Sağlıksız yapı stokunun sorumlusu olan karnesiz çalışan kişilerin bu imar hareketinin içinde yer almasının engellenmesi açısından Müteahhitler Odası’nın kurulması, kaçınılmaz bir zorunluluk olmuştur. Bu konudaki yasal engeller ortadan kaldırılmalıdır.”

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İzmir’de Kiralık Ev Kalmadı

İzmir’deki yıkıcı depremin ardından büyük korku yaşayan vatandaşlar evlerini değiştirmek istiyor. Yaklaşık 4 bin 500 …