1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnşaat İçin 3 Ağacı Kesen Adama 6 Ağaç Dikme Cezası Verildi!

ZONGULDAK Belediyesi, doğal SİT alanı içinde yer alan arsasında ev inşaatına engel olduğu gerekçesiyle 3 sedir ağacını kesen kuyumcu 47 yaşındaki Çetin Çelik’e, 6 ağaç dikme cezası verdi.

insaat-icin-3-agaci-kesen-adama-6-agac-dikme-cezasi-verildi

Çetin Çelik, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca 3’ncü derece kentsel ve doğal SİT alanı olarak tescillenen Yayla Mahallesi’nde 2 yıl önce satın aldığı arsasındaki 2 katlı evi yıkıp yerine yenisini yapmak istedi. İnşaatı yapan usta, projeye engel olduğu gerekçesiyle bahçedeki 3 sedir ağacının kesilmesi gerektiğini söyledi. Çetin Çelik, Orman Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurarak ağaçların kesilmesi için izin istedi. Orman muhafaza memurlarının yaptığı incelemede, belediyeden izin alınması kaydıyla tescilsiz 3 ağacın kesilmesinde bir sakınca bulunmadığı belirtildi.

Ancak işçiler, belediyeden izin alınmadan ağaçları kökünden kesti. İhbar üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleriyle ağaçların kesildiği bölgede inceleme yapan belediye ekipleri, SİT alanı içinde yer alan ağaçlarda budama ve kesme yetkisinin belediyeye ait olduğuna hükmederek tutanak tuttu.

6 AĞAÇ DİKECEK

Geçen 13 Aralık’ta Belediye Başkanı CHP’li Muharrem Akdemir başkanlığında toplanan Belediye Encümeni, kesilen ağaçların yerine, ceza olarak 14-16 santimetre çapında toplam bedeli 6 bin 500 lira olarak tespit edilen 6 ağacın dikilmesine karar verdi. Belediye görevlileri gözetiminde dikeceği ağaçları temin etmeye çalışan Çetin Çelik, ağaçları keserken Orman Bölge Müdürlüğü’nden izin aldıklarını, ancak belediyeden izin alınması gerektiğini bilmediğini söyledi. Ağaçların kesilmesine de karşı çıktığını, ancak inşaatı yapan ustanın ısrarı üzerine kesime onay verdiğini belirten Çelik, şöyle dedi:

“Belediyenin bana böyle bir ceza vermesine gerek yoktu. Çünkü ben bu ağaçları zaten dikecektim. Ağaçların kesilmemesi için çok mücadele verdim. Ancak inşaat için gerekli olduğunu söylediler. Çok da üzüldüm aslında. Ama yapacak bir şey yok.”

Durmuş SEVİNDİK/ZONGULDAK, (DHA)

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Koçtaş’tan Evden Çalışmayı Kolaylaştıracak İpuçları

Koçtaş, ofis ortamındaki verimli çalışma düzenini evlerinde kurmak isteyenler için ilham veren birçok güzel fikir …