1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnşaatta İzmir Yılı!

Türkiye genelinde işlerin pek istendiği gibi gitmediği bir yılı geride bırakan sektör, son dönemde yıldızı parlayan İzmir’de hareketli bir sene geçirmeye hazırlanıyor.

insaatta-izmir-yili

GEÇTİĞİMİZ yılın son aylarında ardı ardına temelleri atılan projelerle gayrimenkul şirketlerinin odak noktasında yer alan İzmir, 2013’te de adından söz ettirecek birçok projeye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Konut, rezidans, AVM, iş merkezi ve otel yatırımlarına odaklı devam eden projelere ek olarak 2013’te özellikle ‘Yeni Kent Merkezi’nde hayata geçmesi beklenen çalışmaların İzmir’in son dönemdeki hareketliliğine canlılık katacağa benziyor.

Folkart, İş GYO, Kavuklar, Megapol, Emlak Konut GYO güvencesindeki Türkerler, Durmaz ve İzka, İdea Yapı, Soyak, Gözde Grubu, yatırımcılığının ESBAŞ’ın üstlendiği Yüksek Vadi Evleri, Akşan Yapı ve Mistral Yapı gibi projelerine devam eden firmalara ek olarak, özellikle yatırımlarını İstanbul’la sınırlı tutan gayrimenkul şirketlerinin rotasında bu yıl İzmir yer alıyor.

Brookings Enstitüsü’nce ‘Dünyanın En Hızlı Büyüyen 4’üncü Metropolü” seçilen İzmir, kentsel dönüşüm, mütekabiliyet yasası, 2B ve Türkiye’nin kredi notunun yükseltilmesi konuları, bu yıl ülke genelinde olduğu gibi İzmir inşaat dünyasının da elini güçlendiren argümanlar olarak öne çıkıyor. Maketten satış ve KDV oranlarına ilişkin düzenlemeler ise sektörün önünde duran olumsuz etkiler olarak dikkat çekiyor.

Yerli partner arıyorlar
Yeni Kent Merkezi olarak nitelendirilen bölgede, Rönesans’ın Doğan Holding’le Turan’da, Tekfen’le de Bayraklı’da projeleri bulunuyor. Vakıfbank, İş Bankası, Doğuş, Arkas, Torunlar ve Sur Yapı’nın arsaları yer alıyor. Bölgede ayrıca İzmirli büyük grupların da projeleri hayata geçmeye başladı. Bunun devam etmesi bekleniyor. Kuveyt ve Katarlı fonlarının yanı sıra Amerika ve Avrupa’dan bazı gayrimenkul firmalarının İzmir’de yatırım için yerli partner arayışı içinde olduğu tahmin ediliyor. Konut ağırlıklı yatırımlarda ise 2013’te Özellikle Bornova-Bayraklı, Çiğli-Karşıyaka ve Balçova-Narlıdere aksında önemli bir hareketliliğin yaşanacağı tahmin ediliyor.

Modern mimarinin çizgilerini taşıyor
GÜLTEKİNLER İnşaat, 25 yıllık tecrübesiyle İzmir’in önemli noktalarında yeni yaşam alanları inşa etmeye devam ediyor. Firma, benimsediği uluslararası kalite ve çevre standardı politikasıyla gerçekleştirdiği projeleriyle her geçen gün sektördeki yerini üst sıralara taşıyor. Bu projelerden biri olan Mavişehir’deki Beyaz Nokta Evleri ise modern mimari çizgisiyle dikkat çekiyor.

Gültekinler İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Gültekin, satışı devam eden Beyaz Nokta Evleri’nin İZKA İnşaat’la yaptıkları ortak bir proje olduğunu söyledi. Gültekin, Mavişehir’de inşa edilen Beyaz Nokta Evleri’nin sahip olduğu konumu itibariyle bölgesinin sembolü olmaya aday olduğunu belirterek, “Az katlı yapısıyla butik tarzda dizayn edildi. İki blokta toplam 31 daire ve zemin katta 3 bin metrekare kapalı alanda 3M Migros yer alıyor. Daireler, 3+1 şeklinde tasarlandı. 170 ile 190 metrekare arasında değişen dört farklı daire tipi mevcut. Tüm daireler akıllı ev sistemiyle donatıldı. Ayrıca, son teknoloji güvenlik sistemiyle huzur içinde yaşam olanağı sunuyor. Tüm mutfak ve banyo uygulamaları projeye özel tasarlandı. Ankastre ürünler, yer karoları, özel tasarım seramikler ve diğer ince detaylar sakinlerinin konforu düşünülerek seçildi” bilgisini verdi.

Yeni projeler yolda
Beyaz Nokta Evleri’nin alışveriş merkezleri, çevre yolu, sahil ve Bostanlı İskelesi’ne yakınlığıyla dikkat çektiğini ifade eden Sinan Gültekin, “Tabii sadece Beyaz Nokta Evleri değil, Karşıyaka’da Gümüş Evler ve Demirköprü Park Evleri, Çiğli’de Kent Park Evleri, Bayraklı’da Smyna Park Evleri de satışı devam eden projelerimiz arasında” dedi. Hızla yeni projelere başlayacaklarını dile getiren Gültekin, yeni dönemde hem düşük hem de yüksek gelir grubuna hitap eden çalışmalar üreteceklerini ve kendine özgü projelere imza atacaklarını paylaştı.

Mete Tamer OMUR
metetamer@hurriyet.com.tr

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Gayrimenkul Sektöründeki Fiyat Değişkenliği Emlakçı ve Alıcıyı Mağdur Ediyor

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, gayrimenkul fiyatlarının sürekli değişmesinden dolayı yaşanan …