1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İkinci El Piyasasında Hareketlilik

2013’un ilk çeyreğinde ikinci el piyasalarda hareketlilik bekleniyor.

ikinci-el-piyasasinda-hareketlilik

Geride bıraktığımız yıl içinde emlak sektöründe oluşan gelişmelerin ardından, 2013 yılına dair yansımaların ne olacağı merakla bekleniyor. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, 2013’ün ilk çeyreğinde ikinci el piyasalarda hareketlilik yaşanacağını belirterek, en çok talebin İstanbul Anadolu Yakası’nda Ataşehir ve Çekmeköy, Avrupa Yakası’nda ise Bahçeşehir ve Esenyurt’ta olacağını söyledi.

2013’de Emlak Sektörü’nün Büyüme Hızı Yüzde 4

Hakan Erilkun; 2012 yılında sektörü etkileyecek nitelikte birçok yasal düzenlemenin olduğu bir yıl geçirdiklerini söyledi. Bunların başında ilk olarak, orman vasfını yitirmiş arazilerin yani kısaca halk arasında “2B” olarak tanınan alanların, satışının yasallaşması olduğunu söyledi. Bunu takiben, uluslararası gayrimenkul yatırımcılarına koşulsuz olarak satış kapılarını açan “mütekabiliyet yasasının” kaldırılması ve 6306 sayılı; afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kapsamında çıkarılan kanunun, yıl içinde sektör açısından bir mihenk taşı olduğunu vurguladı. Hakan Erilkun; yapılan yasal düzenlemelerin olumlu etkilerinin, 2013 yılında da gerek inşaat, gerekse emlak sektörüne hızla yansıyacağını belirtti. Ekonomide yaşanan gelişmelerin, diğer sektörlerde olduğu gibi emlak sektöründe de önemli rol oynadığını ve buna bağlı olarak, büyüme hızının, 2013 yılında yüzde 4 civarında olacağını ifade etti.

Kdv Oranının Yükselmesi Satış Sıkıntısı Yaratacak

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun; 2013 yılında olumsuz olabilecek yansımalara da değindi. Birinci el konutlarda Kdv oranının, metrekare sınırına bakılmaksızın yüzde 18’e çıkarılmasının, birinci el piyasasında yaşanacak olan canlılığın önüne konan, en büyük engel olduğunu söyledi. Hakan Erilkun 100 bin TL’lik bir daire için daha önce yüzde 1 olan Kdv oranının, yeni düzenlemeyle, tüketiciye 17 bin TL’lik ek maliyet yansıtıldığını hatırlatarak, düzenlemenin, en çok talep gören 1+1 ve 2+1 daireler için satış sıkıntısı yaratacağını bildirdi.

Erilkun, bu yüzden, 2013’ün ilk çeyreğinde ikinci el piyasalarında hareketlilik yaşanacağını vurguladı. Hakan Erilkun, düzenlenecek, yeni kampanyalarla, Kdv sorununun bertaraf edilebileceğini ve böylece birinci el konut satışlarında da canlanma olabileceğini belirtti. 2013 yılı genelinde yüzde 12 oranında büyüme olacağını ifade eden Hakan Erilkun; en çok talebin yaşanacağı bölgeler olarak, İstanbul Anadolu Yakası için Ataşehir ve Çekmeköy ile Avrupa Yakası için Bahçeşehir ve Esenyurt olacağını söyledi.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İzmir’de Kiralık Ev Kalmadı

İzmir’deki yıkıcı depremin ardından büyük korku yaşayan vatandaşlar evlerini değiştirmek istiyor. Yaklaşık 4 bin 500 …