1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Dıe Welt: “İstanbul Dünya başkenti”

Dıe Welt: Uluslararası gazetelerden Telegraph, İstanbul’u ‘‘yeryüzünün cenneti “ olarak tanıttı

Bilgi Kartları, Brookingis Enstitute, Deutsche Bank, Die Welt, financial times, istanbul, istanbul dünya başkenti, Le Monde, New York Times, Telegraph, the economist, The Guardian, The Times

Uluslararası gazetelerden Telegraph, İstanbul’u ‘ ‘yeryüzünün cenneti “ olarak tanıtırken, Le Monde “İstanbul: Bir vazgeçilmez”, The Times “İstanbul’un saklı hâzineleri” başlığını kullandı. The Guardian ise İstanbul’u Avrupa’nın yeni eğlence başkenti ilan etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan “Bilgi Kartları” kitabından derlenen bilgiye göre, The Guardian, New York Times, The Economist, Financial Times, Die Welt, Le Monde, Telegraph, The Times, Brookingis Enstitute, Deutsche Bank’ın da aralarında bulunduğu dünyanın en saygın gazete, dergi ve düşünce kuruluşları, son yıllarda dünya kentleri arasında yükselen bir değer haline gelen İstanbul’un tarihi, turistik, kültürel, sosyal, ekonomik ve çevresel özelliklerine atıfta bulundu.

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, Alman gazetesi Die Welt’e göre gelecekte dünyanın yeni başkenti olacak. Fransız filozof Comte’nin açıklamalarına atıfta bulunarak hazırlanan makale, gazetenin internet sitesinin manşetinde yer aldı. New York Times gazetesinin düzenlediği ankette İstanbul, dünyada görülmek istenen şehirler sıralamasında açık ara farkla bi-rinci oldu. Ankete göre Amerikalılar, geçen yıl en çok İstanbul’u görmek istedi. Gazete, sonucu ‘Açık ara farkla İstanbul’ diye duyurdu. İngiltere’nin en önemli ve en köklü basın kuruluşlarından The Guardian, İstanbul’u butik otelleri, füzyon mutfağı ve dünya müziği çalan kulüpleriyle Avrupa’nın yeni eğ¬ence başkenti ilan etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, “İstanbul bir kent değil, bir ülkedir” sözlerine yer veren gazetede, Beyoğlu’nun arka sokaklarındaki gece kulüplerinin dünya müziklerinden örnekler sunan mekânlara dönüştüğü vurgulandı. Haberde, “İstanbul Bineali”nin başarısından etkilenen uluslararası sanat topluluklarının da kenti rotasına dahil ettiğinin altı çizildi.

İstanbul’dan Londra’ya uçmak

Uluslararası iş gazetesi Financial Times, İstanbul için şu değerlendirmede bulundu: “İstanbul’dan Londra’ya uçmak, birinci dünyadan üçüncü dün-yaya seyahat etmek gibi. Türkiye’nin yükselen güç statüsü abidesi olan Uluslararası Atatürk Havalimanı, çelik ve cam modernitesi ile parlıyor.” Siemens ile The Economist Intel ligence Unit’in, karbon emisyonu, enerji, ulaşım, su, hava kalitesi, atık ve arazi kullanımı, çevresel yönetim başlıkları altında 8 kategoride yapılan araştırmasında İstanbul, 30 şehir içinde 25. oldu, Raporda, İstanbul’un, yeşil bir kent olma yolunda önemli gelişmelere imza attığının da altı çiziliyor.

Türkiye

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Konut Aidatları El Yakıyor; Beykoz Birinci, Fatih Sonuncu

Vatandaşlar için büyük bir gider olan aidat fiyatları dudak uçuklatıyor. 5 Büyükşehir Konut Aidat Raporu’na …