1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Depremin Vurduğu Van’a Bin 745 Yeni Ev!

Van ve Erciş’te afet konutlarını 300 günde inşa eden TOKİ, kentsel dönüşüme başlıyor. Projeyle ağır hasarlı ve enkaz halindeki binaların yerine Van merkez Şerefiye Mahallesi’nde 874, Erciş’te 871 depreme dayanıklı, modern konut inşa edilecek.

afet konutları, van, erciş, toki, van merkez, şerefiye mahallesi, konut, inşaat, kentsel dönüşüm, OTANTİK ÇARŞI

23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de Van merkez ve Erciş’te meydana gelen depremden sonra afet konutlarını 300 günde inşa eden TOKİ, yeni bir çalışmaya başlıyor. TOKİ, kentsel dönüşüm kapsamında Van ve Erciş’te ağır hasarlı ve enkaz halindeki binaların yerine depreme dayanıklı konutlar inşa edecek.

Bu kapsamda Van merkez Şerefiye Mahallesi’nde uygulanacak kentsel dönüşüm çalışmaları için hasar gören binaların yıkımı tamamlanarak, hak sahipleriyle anlaşmalar sağlandı. İdare, Şerefiye Mahallesi’nde 874 depreme dayanıklı, modern konut inşa edecek.

SPOR ALANLARI OLUŞTURULACAK
Şerefiye Mahallesi’nde 90 ve 125 metrekare büyüklüğünde olacak konutlar, bu alan için özel tasarlandı. Konut bölgesi, yaya yollarıyla birbirine bağlanacak. Oyun ve oturma alanları, spor sahaları gibi sosyal donatılara da yer verilecek.

Proje alanında, yeni konutlarında ikamet edeceklerin kullanımına yönelik ticaret merkezi inşa edilecek. Yıkımları tamamlanan polis lojmanları ise proje kapsamında yenilenecek.

ERCİŞ’E 5 FARKLI TİPTE EV
Depremlerde en fazla can kaybının yaşandığı Erciş’te 44 hektarlık alanda uygulanacak proje kapsamında, hasarlı, ağır hasarlı ve enkaz halindeki 147 işyeri ve 400 konut yenilenerek, 871 konut inşa edilecek.

Konutlar 105, 115, 125, 135 ve 150 metrekare olmak üzere 5 farklı tipte yapılacak.

Proje alanında 3 bin metrekare spor ve oyun alanları tasarlandı. Çevreyle iç içe yaşama imkanı sunulacak projede, 7 bin metrekare rekreasyon alanı oluşturuldu.

Kentsel dönüşümle ilçenin en önemli ticaret merkezi Atatürk Caddesi’nde zarar gören işyerlerinin yerine, altta iş yeri, üstte büro kullanımına uygun yeni ticari alanlar oluşturulacak. Yaklaşık 20 metre genişlikte planlanan Atatürk Caddesi, Erciş için önemli bir yaya bölgesi olacak.

OTANTİK ÇARŞI
Erciş meydanının bir cephesini yerel ticaretin yeniden canlanacağı otantik çarşı oluşturacak. Otantik çarşı, iç avluya bakan 16, dış cephede de 20 iş yeriyle yaklaşık 16 bin 350 metrekare inşaat alanına sahip olacak.

Depremde ağır hasar gören ve daha sonra yıkılarak enkazı temizlenen Erciş Belediyesi hizmet binası da yenilenecek.

Erciş–Van karayolu üzerine inşa edilmesi düşünülen hizmet binası, 7 bin 500 metrekare alana kurulacak. Erciş-Van yolu cephesine, 12 bin metrekare alana özel bir hastane, 15 bin metrekare alana sahip bir de alışveriş merkezi inşa edilecek.

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında ilk olarak belediye hizmet binasıyla Atatürk Caddesi ve çevresindeki ticari kullanımların inşaatı başlatılacak.

Dönüşüm projesinin tamamlanmasıyla deprem sonrasında enkaz halindeki ve ağır hasarlı binalar yenilenerek Erciş merkezinde ticaretin yeniden canlanması sağlanacak.

Sosyal donatılar ve rekreasyon alanlarıyla da bölge halkının refah seviyesinin artırılması ve ilçenin sağlıklı çevre koşullarına kavuşturulması hedefleniyor.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

“Bina Kimlik Sistemi” Hayata Geçiyor (Tüm Şehirlerde Eş Zamanlı Olarak Başlayacak)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hayata geçirilecek Bina Kimlik Sistemi ile binaların periyodik olarak denetimi yapılacak, …