1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Can Sezen: 2011 Yılında Mağazalaşmaya Gideceğiz

Balmumundan yapılan dekoratif ürünlerden, ballı sabunlara kadar çok sayıda ürün çeşidinin yer alacağı mağazalarda arı sütü ve polen gibi baldan elde edilen katma değerli ürünler de yer alacak

Bunu dikkate alan Anavarza Bal, önümüzdeki yıl ‘Ballı Dükkan’ adı altında bal dükkanları açacak. Balmumundan yapılan dekoratif ürünlerden, ballı sabunlara kadar çok sayıda ürün çeşidinin yer alacağı mağazalarda arı sütü ve polen gibi baldan elde edilen katma değerli ürünler de yer alacak.

En kaliteli bal bizde

Anavarza Bal Genel Koordinatörü Can Sezen, yüzde 11 payla pazarda ikinci konumda yer aldıklarını söyledi. Sezen, Türkiye’nin polen ve arı sütü gibi katma değeri yüksek ürünleri yeterince üretmediğini, bu konuda çalıştıklarını ifade etti. Ballidukkan.com’da 20 çeşit ürün sattıklarını söyleyen Sezen, “2011 yılında mağazalaşmaya gideceğiz. Bal dükkanları açarak balmumundan dekoratif ürünlerden ballı sabunlara kadar farklı ürünler satacağız” dedi.

Avrupa ülkelerinde kişibaşı bal tüketiminin yılda 3.5 kiloya kadar ulaştığını belirten Sezen, “Bizde yıllık kişibaşı tüketim 1 kilo ve pazar gelişecek. Biz de bu pazardan payımızı alacağız. Arıcılıkta dünyada 4’üncü sıradayız. Dünyanın en kaliteli balı Türk balı. Bitki çeşidimiz çok olduğu için balımız da kaliteli oluyor. Ancak fiyat konusunda diğer ülkelerle yarışamıyoruz. Türk balı diğer ülkelere göre yüzde 20-30 civarında daha pahalı” şeklinde konuştu.

Ucuz değil markalı ürün tercih edilmeli

Balda sahtecilik konusuna da değinen Can Sezen, sahte bal gerçeğinin gözle koklayarak ya da tadarak ayırt edfe-meyeceğini söyledi. Balın gerçek olup olmadığını tespit etmek için laborato ortamında test yapmak gerektiğini tehrtm Sezen “Balda sahtecilik eskiden daha yaygın’dr Mısır şurubu katarak 5° terkte baldan 500 teneke elde ediliyordu. Ancak bunların sayısı azaldı” dedi ‘Sahte bal şekerlenir’ algısının yanlış olduğunu kaydeden Sezen sözlerini şöyle sürdürdü’. “Gerçek bal kristalize olur, şekerlenir. Bal alımında güvenilir markaların tercih edilmesi gerekir. Raflarda 850 gramı 6-7lira-dan ürünler satılıyor. Bunların gerçekliğinden şüphe edilmeli.”

Zeynep CEYLAN/Bugün

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Metro, 2011’deki 6. Mağazasını Samsun’da Açtı!

Metro Toptancı Market 2011 yılı için Türkiye’deki 6’ncı mağazasını 15 milyon euro’luk yatırımla Samsun’un Canik …