1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Çalışma Hayatında Dönüm Noktası: Home Ofis

Corona virüsüne (Covid-19) yönelik tedbirler kapsamında pek çok kurum, evden çalışma (home office) sistemine geçti. Söz konusu sistemle üretimin ve ticaretin devamlılığını sağlamak, iş kayıplarını önlemek hedefleniyor.

Çalışma Hayatında Dönüm Noktası: Home Ofis

Dünyayı derinden sarsan, Türkiye’yi telaşa sürükleyen yeni tip Corona virüsü (Covid-19) çalışma usullerini de hızla değiştiriyor. Virüs korkusundan ötürü esnek çalışma şekilleri ön plana çıkıyor, ofisler de evlere taşınıyor.

Şirketler, evden çalışma (home office) modeline geçmiş durumda. Daha çok reklamcılık, çeviri, dokümantasyon, programcılık, emlak, bankacılık ve basın-yayın dâhil pek çok alanda uygulanan bu modelle hem üretim ile ticaretin devamlılığı sağlanıyor hem de istihdam kayıplarının önüne geçiliyor.

Güçlü internet ağı şart

Evden çalışmanın belli başlı kuralları ve şartları var. Bu kurallar ve şartlar şu şekilde:

–Konutlarda verimli ve stabil bir bilgisayar bulundurulmalı.

–Kablosuz ve güçlü bir internet ağı tercih edilmeli. Çünkü kablolu bir internetle masa başında kala kalmak iletişimin aksamasına yol açıyor.

–Evlerde güç kesintisi anında elektrik ihtiyacını karşılayabilecek pratik ürünlerden faydalanılmalı. Mobil telefon ya da tablet için taşınabilir şarj cihazları ve bilgisayar için yine hemen her boyutlarda kesintisiz güç kaynaklarıyla iletişimin kesilmesini engellemek mümkün.

–Bulut depolama çözümleri kullanılmalı. Zira bu çözümler, üzerinde çalışılan projelere veya dokümanlara hemen her yerden erişmeye imkân tanıyor.

–Rahat sandalyeler temin edilmeli. Masalar düzenli tutulmalı. Dağınık veya çok sade masaların çalışma sürelerini olumsuz etkilediği unutulmamalı.

Çalışma planı yapılmalı

–Bir çalışma planı yapılmalı. Bu plan tavizsiz şekilde uygulanmalı. Disiplin elden bırakılmamalı. Ev ortamının getirdiği rahatlığın çalışma saatlerini sarkıtabileceği bilinmeli ve evde dikkat dağıtıcı nesneler ile durumların oluşabileceği dikkate alınarak disiplinli bir program uygulanmalı.

–Ortaya koyulan projeler, yürütülen faaliyetler mutlaka ve mutlaka not alınmalı. Bu notlar rapor haline getirilerek şirket yönetimine de iletilmeli.

Mola olmazsa olmaz

–Evde bulunulsa da patronlar, birim amirleri ve çalışma arkadaşlarıyla iletişime ara verilmemeli. İletişim için de mobil telefonlar, tabletler ve laptoplardan yararlanılmalı.

–Yemek saatleri öne çekilmemeli, ileri alınmamalı. Mutfaktan kahve, çay, süt ve atıştırmalıklar eksik edilmemeli.

–Verimli çalışmak için mola verilmeli. Bu mola da kahve ya da çay içerek, dışarıda dolaşılarak geçirilmeli.

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Konutta Corona Virüs Etkisi: Fiyatlarda Düşüş Oldu Mu?

Salgın döneminde ilanda beğendiği evi görüntülü konuşmayla incelemek isteyenlerin oranı yüzde 54’ü bulurken, bizzat görmek …