1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Büyükçekmece’de Kentsel Dönüşüm Başladı

Büyükçekmece Belediyesi, depreme dayanıksız binaların yıkılması için başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi’ni hayat geçirdi.

Ağaoğlu İnşaat, büyükçekmece akm, büyükçekmece atatürk anadolu lisesi, büyükçekmece devlet hastanesi, Büyükçekmece Gölü, büyükçekmece haritası, büyükçekmece ile ilgili aramalar, büyükçekmece iş ilanları, büyükçekmece otelleri, büyükçekmece resimleri, fi yapı, ibb, inşaat, inşaat demiri fiyatları, inşaat filmi izle, inşaat forum, inşaat ile ilgili aramalar, inşaat maliyetleri, inşaat oyunları, kentsel dönüşüm bahçelievler, kentsel dönüşüm esenler, kentsel dönüşüm fikirtepe, kentsel dönüşüm ile ilgili aramalar, kentsel dönüşüm kanunu, kentsel dönüşüm nedir, kentsel dönüşüm sultanbeyli, kentsel dönüşüm yasası, toki

Büyükçekmece Belediyesi tarafından depreme dayanıksız olan ve cami imamlarının lojman olarak kullandığı 5 katlı bir bina, Büyükçekmece Zabıta Müdürlüğü ve Akkaya İnşaat tarafından yıkıldı. Yıkım öncesi konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “35’ten fazla binayı geri dönüşüme kattık. Şehrin göbeğinde olan modern ama tehlikeli 5 katlı bu binayı bugün yıkacağız. Bu binanın yıkılması için depreme bile gerek yok, çok dayanıksız. Biz bu binada yaşayanlara durumu anlattık. Kendileri taşındılar. Burayı kentsel dönüşüme tabi tuttuk. Yeni yapılan binaların ardından kendileri oraya yerleşecek” şeklinde konuştu.

“Vatandaşın kentsel dönüşüm kapsamında razı olduğu şartlar var” diyen Başkan Akgün, “Bu razı oldukları şartların en başında vatandaşların binasını yıkıp, yerine tekrar dayanıklı bina yapmak geliyor. Biz bunu bizzat yaşadık gördük. Böyle olunca kolaylıkla vatandaşla anlaşma sağlanıyor” diye konuştu.

Akgün, “Kumburgaz’da özellikle denize yakın yerlerde, sahilinin o taraflarda kentsel dönüşüme ihtiyaç var. Büyükçekmece, İstanbul’da kentsel dönüşüme en az tutulan ilçedir” dedi.

“Peynir bundan daha serttir” diyerek eliyle 16’lık demiri kıran Başkan Akgün, “16’lık demir 2-2,5 milimlik olmuş ve ben elimle kırıyorum. İşte İstanbul’da eski binaların tamamı böyle peynir gibi” diye konuştu. Daha sonra eliyle yıkılan binanın karşısındaki kırmızı binayı gösteren Akgün, “Bu binanın yıkımının hemen arkasından en kısa zamanda bu binayı da yıkacağız. Biz hiç kimseye zarar ziyan vermeden, hatta onların en karlı çıkacağı şekilde kentsel dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Kimse mağdur edilmeyecek, hatta kazançlı olacak. Belediye ve müteahhitlerle Büyükçekmece’de can ve mal riskini askeri düzeye dönüştürmede kararlıyız” ifadesini kullandı. Akgün, Büyükçekmece’deki kentsel dönüşümün 2 yıla kadar biteceğini de belirtti.

Yıkılan binada ikamet eden Mithat Yazıcı, “Ben en alt katında dernek olarak kullanılan dairenin sahibiydim. Bu binayı biz kendi ellerimizle yaptık. 35 yıllık bir bina. Şu an yıkılıyor. Memnunum, daha dayanıklı olacak” diye konuştu.

Büyükçekmece Belediyesi Merkez Camii yanındaki binanın yıkımı büyük bir titizlikle gerçekleştirildi. Yıkımı ilgiyle izleyen Büyükçekmeceliler, cep telefonlarıyla yıkım anını kaydetti.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

‘İnşaat Sektörü de Destek Kapsamında Olmalı’

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, koronavirüs salgını sebebiyle inşaat sektörünün destek kapsamında olması …