1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Bayrampaşa’da Doldur-Boşalt Yöntemi

Bayrampaşa’daki dönüşüm projesi için, mahallelinin yeni konutlara tahliye edilmesi planlanıyor.

bayrampasada-doldur-bosalt-yontemi-1

Bayrampaşa cezaevi alanının dönüşümü için üret-aktar-boşalt yöntemiyle, mahallelinin yeni konutlara tahliye edilmesi planlanıyor.

Projenin bedeli

Türkiye’nin en büyük cezaevlerinden biri olan ve yaklaşık 40 yıl boyunca açık kalan Bayrampaşa Cezaevi’nin 2008’de kapatılmasıyla başlayan kentsel dönüşüm sürecinde sona gelindi. Bayrampaşa eski cezaevi alanına uygulanacak projenin detayları netleşti ve dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yapılan başvuru ile projenin ÇED süreci başladı. Üret-aktar-boşalt yönteminin ilk kez kullanılacağı ve Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümlerinden biri olacak proje kapsamında 127 ticari ünite ve 2 bin 608 konut olmak üzere 2 bin 735 adet bağımsız bölüm inşa edilecek. Konut ve ticari alanların yanı sıra ilköğretim okulu, cami, hastane de inşa edilecek. Projenin tahmini yatırım bedeli 303 milyon 379 bin lira olarak hesaplanıyor.

2008 yılında kapatılmasının ardından üzerinde ne yapılacağı merak konusu olan Bayrampaşa Cezaevi’nin arsası Eylül 2012’de rezerv alan ilan edilerek kentsel dönüşüm kapsamına alınmıştı.

İnşaat alanı

Başvuru dosyasına göre, Bayrampaşa İsmetpaşa Mahallesi’nde yer alan iki parsel üzerindeki 112 bin 870 metrekarelik arazide inşa edilecek projede, 12 ve 16 katlı 24 adet blok yükselecek. Toplam inşaat alanı 404 bin 505 metrekareye ulaşacak. Projenin yüklenicisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden KİPTAŞ olacak. İnşaata başlama tarihi için Nisan veya Mayıs ayları konuşuluyor. Projenin inşaatının 30 ay içinde tamamlanması hedefleniyor. Buna göre, eski cezaevi alanı 2018 yılına kadar modern bir konut bölgesine dönüşmüş olacak. Tamamlandığında 11 bin kişi yaşayacak.

Aktar-boşalt yöntemi

Bu alandaki kentsel dönüşümün, üret-aktar-boşalt yöntemiyle yapılması planlanıyor. İlk etap dönüşümü cezaevi arsasında başlayacak. Daha sonra mahalleler etap etap dönüşecek. Cezaevi arsasında inşa edilen konutlar satılmayacak. Bu konutlara kentsel dönüşüme tabi tutulacak mahallenin (İsmetpaşa olarak planlanıyor) sakinleri yerleşecek. Ardından taşınan mahalledeki bütün binalar yıkılacak. Burada da yeni konutlar inşa edilecek. Bu şekilde mahalleler taşınarak, bütün ilçede büyük bir kentsel dönüşüm projesinin faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

bayrampasada-doldur-bosalt-yontemi-2

Hastane yenileniyor

Sağmalcılar Metro durağı ile Kartaltepe-Kocatepe metro istasyonuna arasında bulunuyor. Proje kapsamında bu 2 metro durağı arasına da metro durağı yapılacak. Projenin altında 5 bine yakın araç kapasiteli bir otopark da olacak. Bu arazide bulunan Bayrampaşa Devlet Hastanesi’nin yıkımı yapılacak. Sağlık Bakanlığı, alanın sol tarafında bulunan araziye yeni hastane inşa edecek.

Kaynak : Vatan

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İnşaat Sektöründen Deprem Sonrası Önemli Değerlendirmeler

İnşaat sektörünün dev isimleri Elazığ’da yaşanan deprem sonrası kentsel dönüşümün ve eski binaları yenilemenin önemine …