1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Bayraktar’dan Kentsel Dönüşüm Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Esenler’de devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarını inceledi. Bakan Bayraktar, “Kimsenin burnunu kanatmayacağız. Bizim derdimiz insanımızın, fakir fukaranın yuvasını yapmak” dedi.

bayraktardan-kentsel-donusum-aciklamasi

Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’de kentsel dönüşümün başladığı Esenler Havaalanı Mahallesi’nde incelemelerde bulundu. Bakan Bayraktar’a incelemeleri sırasında Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da eşlik etti.

Havaalanı Mahallesi’nde açıklamalarda bulunan Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu belirterek, “Özellikle İstanbulumuzun kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Sadece İstanbul’un da değil, Türkiyemizin afet riski taşıyan binalardan kurtulmaya ihtiyacı var” diye konuştu.

5 Ekim 2012’de bir milat, bir seferberlik başlattıklarını ifade eden Bakan Bayraktar, “Bin 222 dairede yüzde 99.5 anlaşma sağladık. Kimsenin burnunu kanatmayacağız. Bizim derdimiz insanımızın, fakir fukaranın yuvasını yapmak. Hasta olduğumuzda nasıl hastaneye gidip check-up yaptırıyorsak insanlarımız da artık bulundukları evlerin sağlam mı, sakat mı olduğuna baktırmak zorundadır. Medeni devletimize de yakışan budur. Bunu dalga dalga yapacağız” ifadelerini kullandı.

Afet riski taşıyan bölgelere değinen Bakan Bayraktar, şöyle konuştu:

“Başta İstanbul olmak üzere afet riski taşıyan Bursa, İzmir, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, İzmir, Van gibi afet riski taşıyan şehirlerimizi çürük binalardan arındırmalıyız. Bu şekilde ülkemiz gelişmiş bir ülke olacaktır. Amerika’da, Japonya’da nasıl deprem olduğunda insanlar dalga geçiyorsa bizim insanımız da bu özgüveni sağlamayı hak etmiştir.”

Basın mensuplarının kentsel dönüşüm konusundaki sorularını da cevaplayan Bakan Bayraktar, bir takım alt yasaların olduğunu vurgulayarak, ”6 bin 300 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu, güçlü bir kanundur. Bu kanunda kapsamında afet riski taşıyan alan çalışmaları devam ediyor. Çalışmalarınız diğer alanlarda da devam ediyor” diye konuştu.

Alanda Bakan Bayraktar ile incelemelerde bulunan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise, “6 katlı bir binayı 25 dakikada yıkıyoruz. Kepçeyi vurduğunuz anda yıkılıyor. Normalde bu binanın yıkımının 1 gün sürmesi gerekir. Kolonlarda 4 parça demir var. Bütün bunlar, kentsel dönüşümün zorunlu bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor” dedi.

Bakan Bayraktar, dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi aldıktan sonra bölgeden ayrıldı.

Kaynak: İHA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Yabancılar, 67 Milyar Lirayı Aşan Gayrimenkul Yatırımı Yaptı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Türkiye genelinde bugüne kadar yabancılara 15 bin …