1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

37 Sahte İnşaat Mühendisi Ortaya Çıktı!

Sahte mimarların ardından şimdi de sahte inşaat mühendisleri ortaya çıktı. Sahte diploma ve denklik belgeleri ile “mimarlık” yapan 30 kişinin ortaya çıkarılmasının ardından, şimdi de 37 kişinin sahte belgelerle “inşaat mühendisliği” yaptığı belirlendi

Sahte diploma ve denklik belgeleri ile “mimarlık” yapan 30 kişinin ortaya çıkarılmasının ardından, şimdi de 37 kişinin sahte belgelerle “inşaat mühendisliği” yaptığı belirlendi. İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp, “sahte mühendisler” hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını belirtirken, yaklaşık 1300 kişinin denklik belgeleri ile ilgili incelemenin de YÖK’te devam ettiğini açıkladı. Harp, kamu kurumlarında görev yapan “sahte inşaat mühendisleri” olabileceği konusunda da uyarılarda bulundu.

“Sahte mimarların” ardından şimdi de “sahte inşaat mühendisleri” ortaya çıktı. Konu hakkında bilgi veren Harp, son dönemde yurtdışındaki üniversitelerden aldıkları diploma ve YÖK’ten aldıkları denklik belgesi ile odaya kayıt yaptıran inşaat mühendislerinin sayısında ciddi artışlar yaşandığını, bunun üzerine evraklarından şüphelendikleri kişiler hakkında araştırma yaptıklarını söyledi. Harp, şüphelendikleri 32 kişinin denklik belgelerinin gerçek olup olmadığı konusunda YÖK’e başvuruda bulunduklarını, incelemeler sonucu 29 kişinin belgelerinin sahte olduğunu belirlediklerini söyledi.

1300 kişi için inceleme

Harp, daha önce de 8 kişinin sahte belgelerle inşaat mühendisliği yaptığını ortaya çıkardıklarına işaret ederek toplamda 37 “sahte inşaat mühendisinin” tespit edildiğini bildirdi. Harp, bu gelişmelerin ardından yaklaşık 1300 kişiyle ilgili olarak da YÖK’e başvuruda bulunduklarını, onların belgeleri ile ilgili incelemelerin sürdüğünü söyledi. Diplomaların ağırlıklı olarak KKTC’deki üniversitelerden alındığına dikkat çeken Harp, 3 tanesinin ise Türki cumhuriyetlerden elde edildiğini belirlediklerini vurguladı.

YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Yekta Saraç, önümüzdeki günlerde TMMOB ile görüşeceklerini ve kendilerinden, odaya kayıtlarda şüphelenilen durum olması halinde YÖK’ten bilgi almalarını isteyeceklerini kaydetti. 2010 yılında 116 sahte denklik belgesi tespit ettiklerini açıklayan Saraç, konuya ilişkin durumun kurumlara da bildirildiğini anlattı. Saraç, bu yıl içinde 25 de sahte diploma tespit ettiklerini belirtti.

Cumhuriyet/Mustafa Çakır

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418