1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

2010’da Düşen Faizler, Konutların Kredi Taksitlerini Geriletti!

2010 Yılında düşen faizler kredi taksitlerini yüzde 36 azalttı. 10 yıllık 100 bin TL kredinin taksidi, 2 yıl önceye göre 713 TL düştü. Bu da daha fazla insanın kredi kullanmasına neden oldu

2010 yılında düşme eğilimini sürdüren faizler konutta kredi taksitlerinin gerilemesine neden oldu. 100 bin liralık 10 yıl vadeli bir kredinin taksidi, 2008 yılı seviyelerine göre 713 TL düştü. 5 yıllık kredide ise tasarruf oranı 612 TL seviyesinde oluştu. Daha uygun kredi olanaklarının sağlanması, 2010 yılında tüketicileri kredi kullanmaya teşvik etti, daha fazla insan ev alırken kredi kullandı.

70 milyarı zorlarız

Bu durum pazarın 2010 yılında 59 milyar liranın üzerine çıkmasına neden oldu. Beklenti piyasanın 70 milyar lirayı aşması yönünde. Çünkü düşük faizlerin bu yıl da sürmesi bekleniyor. Yapı Kredi Konut Finansmanı Direktörü İsmet Erdem, taksitlerdeki düşüşün kredi kullanmak için geliri yeterli olan tüketicilerin sayısını arttırdığını söyledi. Erdem, 120 ayda 100 bin lira konut kredisi kullanan bir kişinin 2008 Aralık ayında 1.999 lira taksit öderken, şu anda 1.286 lira ödediğini, taksitlerin yüzde 36 azaldığını açıkladı.

Faiz artışı yıl sonunda

Konut kredisi pazarında büyümenin devam edeceğini ifade eden Erdem, “Bu yıl rakamın 70 milyar liranın biraz üzerinde çıkmasını tahmin ediyoruz. Günlük kredi verme rakamının bin 600’den 2 bin lere çıkacağını öngörüyoruz” dedi. İş Bankası Bireysel Krediler Bölümü Başkanı Recep Oram da yüzde 1’in altında seyreden kredi faizlerinin piyasa koşullarına göre değişiklik göstereceğini, ancak Merkez Bankası’nın son açıklamaları ışığında faiz artış beklentisinin 2011 yılı sonlarına ertelendiğini söyledi. Oram, “Konut kredisi kullanımı için mevcut dönem uygun görünüyor” dedi. 2010 yılının ilk dokuz aylık döneminde sektörde 301 bin 68 adet konut kredisi kullandınldığını, bu kredilerin yaklaşık yüzde 12’sine İş Bankasının aracılık ettiğini belirten Oram, Aralık ayı itibariyle geçen yıl pazarda büyümenin yüzde 33 oranında gerçekleştiğini açıkladı.

Kişiye özel ürünlerin yılı olacak

Bu yıl bankalar için kişiye özel ürünlerin yılı olacak, iş Bankası Bireysel Krediler Bölümü Başkanı Recep Oram müşterilerine farklı ihtiyaç ve ödeme planlarına bağlı olarak kişiye özel kredi fiyatlaması yaptıklarını ifade etti. İsmet Erdem de bu ylıl müşterilerin tamamen spesifik ihtiyaçlarına yönelik dizayn edilmiş ürünler çıkaracakların söyledi. Erdem, “Geçmişte çıkardığımız ‘ev beraber’ ürünümüz vardı. Tek başına ev sahibi olamayacak müşteriler iki kişi bir araya gelerek aynı konutu yatırım amaçlı alabiliyorlardı. Buna benzer ürünlerimiz olacak” dedi.

Bankaların son gün yoğunuğu

Konut kredilerinde, kullanılabilecek miktarların 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle düşürülmesi, yılın son gününde bankalarda yoğunluk yaşanmasına neden oldu. Barem Gayrimenkul Değerleme Başkanı Haluk Soydemir, konut için kredi miktarının, konut değerinin yüzde 75, ticari emlak değerinin ise yüzde 50’si ile sınırlandırıldığını belirterek, “Öte yandan, gayrimenkul değerlemesinin lisanslı şirketlere yaptırma zorunluluğu getirildi. 1 Ocak’tan itibaren aldıkları konut ya da iş yeri için yüzde 75 ve üzerinde kredi kullanmak isteyen kişi ve firmalar, son 10 gündür bankalarda ve değerleme şirketlerinde yoğunluk oluşturdu. Kredilerine son gün onay almak isteyenler, önceki gün bankalarda çok büyük bir yoğunluk yaşanmasına neden oldu” dedi.

Bugün/Selma ŞENOL

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Dolardan Değil Konuttan Kazanma Dönemi

Seçimden önce bekle-gör durumuna geçenlerin istikrarla birlikte konut alımına yöneldiğini söyleyen İş GYO Genel Müdürü …