Reklamı Kapat

Türkmenistan’da 2012’de 5 Milyar Dolar İnşaat Yapıldı

Editör: SerMimar Tarih: 16 - Ocak - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Türkmenistan’da inşaat yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Ülkede 2012 yılında 5 milyar dolar değerinde 397 adet tesis hizmete açıldı.

turkmenistanda-2012de-5-milyar-dolar-insaat-yapildi

Türkmenistan’da inşaat yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Ülkede 2012 yılında 5 milyar dolar değerinde 397 adet tesis hizmete açıldı. 2013 yılında ise 17 milyar dolar değerinde 430 adet dev tesisin hizmete açılması hedefleniyor.
Dünya genelindeki ekonomik krize rağmen, Türkmenistan’da altyapı inşaatlarına büyük yatırım yapılıyor. Ülkede yeni üretim tesisleri yanı sıra karayolları, okullar, kreşler, spor merkezleri, kültür ve sosyal amaçlı çok sayıda tesis inşa ediliyor. 2012 yılında hizmete açılan tesislerin arasında çok sayıda sosyal amaçlı bina yer alıyor.

Türkmenistan’daki inşaat sektöründeki bu hızlı büyümede Türk müteahhitlerinin büyük bir payı var. Türkmenistan 2012 yılı itibariyle, proje bedelleri sıralamasında 4,9 milyar dolar ve yüzde 19 pay ile Türk firmalarının dünyada en çok proje üstlendiği ülke konumuna geldi.

Küresel mali ve ekonomik kriz nedeniyle bazı sıkıntıların olmasına rağmen hiçbir programın ve projenin ertelenmesine izin vermeyen Aşkabat yönetimi, 2013 yılında 17 milyon dolar değerinde 435 dev projeyi hizmete açmaya hedefliyor.
Türkmenistan, Türk müteahhitleri açısında çok cazip bir ülke. Türk firmaları 2013 yılına da başarılı bir adım attılar. Ülkedeki inşaat ihaleleri yine Türk firmalarına verilirken, Türk müteahhit şirketlerinin yurtdışında tek kalemde aldığı en büyük iş yine Türk şirketine verildi. Polimeks İnşaat, 2 milyar 253 milyon dolar değerindeki Aşkabat Uluslararası Havaalanı projesinin anahtar teslimi ihalesini kazandı.

Cihan

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje